EN

4.03.2021, 12:13 Wersja do druku

Poznań. Pawilon wraca pod hasłem "Bunt kwiatów"

Po zimowej przerwie Pawilon wraca do działalności — tym razem pod hasłem Bunt kwiatów. W programie na najbliższe miesiące spotkania, dyskusje, audycje audiowizualne, projekcje filmowe, koncerty LAS-u oraz pierwsza premiera w Pawilonie w koprodukcji z berlińskim Hebbel am Ufer — performans Sunrise Sunset.

fot. mat. organizatora

Tegoroczny program Pawilonu skupiony będzie wokół młodego pokolenia, dorastającego w potransformacyjnej Polsce. Skoncentrujemy się na konsekwencjach przemian po 1989 roku: od ustanowionych relacji państwa i kościoła, przez wynaturzenia kapitalizmu, dominację w przestrzeni publicznej konserwatywnego dyskursu, po niewydolność systemową. Będziemy przyglądać się strategiom oporu i językowi buntu, relacjom władzy wobec przekazów medialnych i migracji pokolenia młodych dorosłych; politykom tożsamościowym i pozainstytucjonalnym ośrodkom kształtowania postaw obywatelskich — od ruchów klimatycznych po kulturę klubową. — rozwija myśl przewodnią Pawilon w tekście programowym. Dyskusję o roli młodego pokolenia instytucja podejmie w cyklu autorskich audycji audiowizualnych. Pierwsza, zaplanowana na przełom marca i kwietnia skupiona wokół strategie oporu pokolenia digital natives.

Program dyskursywny uzupełnią wydarzenia kuratorowane przez Aleksandrę Polerowicz, kuratorkę wyłonioną w 2020 roku w ramach solidarnościowego Open Calla. Wiosną w cyklu Przesilenia zaprezentowane zostaną dyskusje wokół pokoleniowości, wspólnoty i zmianach w czasie kryzysu (Pokolenie CO2, 18 marca), procesów desakralizacji i pomnikowego ikonoklazmu (Kruszenie betonu, 21 kwietnia) oraz warsztaty dotyczące języka buntu wyrażanego w przestrzeni publicznej (Język buntu, 26 maja).

Powraca cykl filmowy Krótkie Spięcia z mocnym akcentem muzycznym na rozpoczęcie i filozoficzno-technologicznym miksem w dalszej części programu. 9 marca cykl rozpocznie Raving Riot (reż. Stepan Polivanov) — obraz poświęcony młodzieńczej energii „rejwolucji” i wspólnotowemu charakterowi tańca i buntu. Następnie 23 marca zobaczymy Coded Bias (reż. Shalini Kantayya), dokument poświęcony uprzedzeniom i dyskryminacji, dosłownie (sic!) wpisanym we współcześnie zarządzające nami algorytmy. 13 kwietnia zaprezentowany zostanie Odyssey (reż. Sabine Groenewegen), 11 maja  Szczypce i skorupki (reż. Isamu Hirabayashi), a cykl zamknie premiera polskiej wersji językowej Hyperstition (reż. Armen Avanessian, Christopher Roth): film obrazujący teorię oraz praktykę akceleracjonizmu, ekslorujący nowe wizje przyszłości.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz filmu krótkometrażowego Filipka (27 kwietnia) oraz rozmowa z reżyserem filmu Dawidem Nickelem. Twórca został zaproszony także do współtworzenia komunikacji wizualnej: jego fotografie dokumentujące współczesny zwrot pokoleniowy w Polsce ilustrować będą plakaty, programy oraz komunikację w Internecie.

Powraca też cykl koncertowy LAS. 12 marca Pawilon wypełni hipnotyczny, psychodeliczny rock zespołu ARRM. Dalszy program koncertowy uzależniony jest od sytuacji pandemicznej — wydarzenia z cyklu będą komunikowane na bieżąco na stronie www.pawilon.org oraz w mediach społecznościowych.

Na czerwiec zaplanowana jest polska premiera Sunrise Sunset: najnowszy projekt choreografa i tancerza, Przemka Kamińskiego. Projekt jest międzynarodową koprodukcją poznańskiego Pawilonu, Stowarzyszenia Korporacja Teatralna oraz berlińskiego HAU Hebbel am Ufer. Sunrise Sunset bazuje na strzępkach materiałów archiwalnych, krążących wokół życia i twórczości amerykańskiego tancerza i choreografa Freda Herko. Członek Judson Dance Theater i bywalec Fabryki Andy’ego Warhola, zasłynął z tego, że zakończył swoje życie ekstrawaganckim skokiem przez okno mieszkania w Greenwich Village w Nowym Jorku.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane są do realizacji na miejscu w Pawilonie. W zależności od obostrzeń wydarzenia mogą zostać anulowane, przeniesione lub przyjąć formę on-line. Szczegółowe informacje i aktualizacje będą pojawiać się na stronie www.pawilon.org oraz w mediach społecznościowych Pawilonu facebook.com/pawilonpoznan.

Bilety oraz bezpłatne wejściówki: https://www.bilety24.pl/organizator/galeria-miejska-arsenal-998.html



Źródło:

Materiał nadesłany