EN

16.03.2021, 12:01 Wersja do druku

Poznań-Ostrów Wlkp. Ruszył pociąg "Komeda" na 90. rocznicę urodzin kompozytora

Do "Komedy" można wsiąść od niedzieli 14 marca. 15 marca na dworcu Poznań Główny tablicę kierunkową odebrała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - miasta, z którym związany był Krzysztof "Komeda" Trzciński.

fot. mat. Filmu Polskiego

Koleje Wielkopolskie postanowiły nadać pociągowi nazwę "Komeda" w związku z przypadającą 27 kwietnia 90. rocznicą urodzin legendarnego kompozytora i pianisty jazzowego.

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek odebrała w poniedziałek symboliczną tablicę z rąk  Mikołaja Grzyba z zarządu spółki Koleje Wielkopolskie. A potem wróciła "Komedą" do Ostrowa Wlkp. Pociąg regularnie zaczął kursować od minionej niedzieli. Codziennie o godz. 11.32 będzie wyjeżdżał ze stacji Poznań Główny do Ostrowa Wlkp. A o godz. 14.24 wyruszy w drogę powrotną do Poznania.

Pociąg do jazzu na dworcu

Od najbliższego piątku przed wejściem na dworzec kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim będzie można oglądać wystawę „Komeda. Pociąg do jazzu” opowiadającą o życiu i twórczości muzyka. Scenariusz ekspozycji napisał Tomasz Wojciechowski w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną stworzył Konrad Moszyński. Dzięki współpracy z PKP i Kolejami Wielkopolskimi, wystawa będzie prezentowana także na ekranach w wagonach pociągu "Komeda".

- Naprzeciwko dworca znajduje się mural przedstawiający Komedę. Z okazji okrągłej rocznicy chcemy go rozświetlić neonami, które aktualnie są produkowane i powinny do nas dotrzeć przed kwietniową datą urodzin - zapowiada też Sandra Jankowska z biura prasowego UM Ostrowa Wielkopolskiego.

Krzysztof „Komeda” Trzciński urodził się w 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. W Ostrowie Wlkp. spędził lata wczesnej młodości, tu ukończył szkołę średnią, założył swój pierwszy zespół i poznał Witolda Kujawskiego, jednego z pionierów polskiego jazzu, kontrabasisty legendarnego zespołu Melomani.

Tytuł oryginalny

Pociąg "Komeda" będzie kursował między Poznaniem a Ostrowem Wielkopolskim

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.