EN

19.07.2021, 11:25 Wersja do druku

Poznań. Opera z Łasiczką, czyli zainspiruj się słuchowiskiem

Co robi redaktor Cezary Łasiczka, gdy nie prowadzi audycji? Słucha opery. A gdy kończy słuchać? Tworzy operowe słuchowiska. Opera z Łasiczką, czyli słuchowiska inspirowane to unikatowy i pierwszy tego rodzaju projekt na scenie… operowej? … radiowej? No właśnie!

fot. mat. teatru

5 lipca ruszyła platforma VOD Teatru Wielkiego w Poznaniu, na której oprócz koncertów i spektakli zamieszczone będą słuchowiska inspirowane operą. Twórcą wszystkich słuchowisk jest Cezary Łasiczka, dziennikarz związany z Radiem TOK FM. W wersji Łasiczki opera to nie konwenans, a gra z konwencją, ciągła żonglerka tematami, dzieło żywe, z którym warto dyskutować, inspiracja wreszcie.

Zabawa rozpoczyna się już na poziomie tytułu. Faustynacje, Tatiana, Straszny gbur, Książę się bawi – tak zatytułowane są kolejne prezentacje, które odnoszą się do konkretnych spektakli z repertuaru Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przedstawione w słuchowiskach historie nie zostały opowiedziane na nowo, a były inspiracją. Motyw, bohater, intencja, temat zostały z nich wyciągnięte i twórczo przetworzone. Jeśli zatem po spektaklu rozmyślasz, czy nie można było inaczej: czy Faust nie powinien znaleźć terapeuty, a Madama Butterfly zająć się eksportem ryżu do sushi – to cykl dla Ciebie, bo Opera z Łasiczką inspiruje.

Źródło:

Materiał nadesłany