EN

30.10.2020, 16:04 Wersja do druku

Poznań. Odeszli od nas w tym roku

fot. Andrzej Rybczyński/PAP

LECH RACZAK
27 stycznia 1946 - 17 stycznia 2020


Przepowiadał w spektaklach wizje, sny na temat swojego odejścia. Ale patrząc na jego pewny krok, dziarskość, plany kolejnych spektakli, pomysły, nie wierzyło się w to. Wiedziałem, że Leszek miał słabe serce, bo byłem dwa razy świadkiem, jak go ratowano. Gdy teraz dostałem wiadomość, że Lechu jest reanimowany, to myślałem, że też się tak skończy, że Lechu wyjdzie z tego i następnego dnia pójdziemy do niego i sobie pogadamy - mówił po śmierci Lecha Raczaka jeden z jego przyjaciół i współpracowników Piotr Tetlak, scenograf.
Lech Raczak zasłabł 17 stycznia na spotkaniu noworocznym u prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Wieczorem tego dnia zmarł.
Reżyser, dramaturg, współtwórca Teatru Ósmego Dnia, bez którego trudno wyobrazić sobie Poznań. „Pod jego kierownictwem Teatr Ósmego Dnia stał się najważniejszym przedstawicielem teatru studenckiego, a zarazem jednym z najaktywniejszych uczestników intelektualnego i artystycznego ruchu przeciwstawiającego się polityce komunistycznych władz" - pisał teatrolog Dariusz Kosiński.
Po rozstaniu z „Ósemkami" współpracował z wieloma niezależnymi teatrami w Polsce i za granicą. Dzielił życie między Polskę i Włochy, gdzie miał dom. W Poznaniu założył fundację Orbis Tertius - Trzeci Teatr, z którą realizował w ostatnich latach kameralne spektakle, jak głośny „Spisek smoleński" czy intymny „Podróże przez sny. I powroty". - Jak opowiadam te sny, no to wychodzi - sam sobie to uświadamiam - że one się ciągle odbywają w krajobrazach poznańskich. Co świadczy o tym, że te moje ucieczki z Poznania nie są skuteczne - opowiadał w jednym z ostatnich wywiadów w „Wyborczej".

MAREK ZARADNIAK
18.09.1956 - 15.08.2020

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Którzy odeszli

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” nr 255

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.