EN

24.09.2020, 15:51 Wersja do druku

Poznań. Nowy sezon w Teatrze Ósmego Dnia

Teatr Ósmego Dnia już z początkiem października zaprasza na spektakle i spotkania dla widzów. Dokładamy wszelkich starań, by widzowie czuli się u nas bezpiecznie, ale także żeby wszystkie przedstawienia miały znaną z naszej działalności energię i moc!

 


5 i 6 października, g. 19.00

ALLEGRO AGITATE (UTWÓR, KTÓRY MUSI BYĆ WYKONYWANY Z NIESPOKOJNĄ, UDRĘCZONĄ MINĄ) / TEATR ÓSMEGO DNIA

Przedstawienie o podróży w głąb siebie – przez przestrzeń duchową, ale i przez tę realną, geograficzną. Spędziliśmy bowiem, przemierzając świat, pewnie połowę naszego życia. Nie jest to sentymentalne wspominanie – staramy podzielić się tym, czego doświadczyliśmy: pokorą wobec świata, fascynacją i zachwytem odległymi kulturami, lecz także otwarciem na innych ludzi i ich dramaty. Poczuwamy się do braterstwa z biednymi i niesprawiedliwie traktowanymi obywatelami tego świata – w slumsach Caracas, na ulicach Hongkongu, w Rosji czy w Chile, nie mniej niż w Polsce.

Jesteśmy robotnikami teatru i obywatelami świata. Taka filozofia. Budujemy nasze spektakle własnymi rękami. I o tym, co to właściwie znaczy również pragniemy opowiedzieć.

Oczywiście, chcemy też pośmiać się z widzami, bo to jedyny sposób na dystans do mrocznej i depresyjnej rzeczywistości…

Kreacja zespołowa Teatru Ósmego Dnia: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Jacek Chmaj, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
Muzyka: Sebastian Dembski
Współpraca: Iza Rudzka, Maciej Sierpień, Przemysław Mosiężny, Piotr Najrzał, Jacek Nowaczyk, Jakub Staskowiak
W spektaklu wykorzystano fragmenty wierszy Zbigniewa Herberta (z wydań Wydawnictwa a5) oraz fragment wiersza „Atlantyda” Wystana Audena w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy – 10 osób), KARNET

Po spektaklu 5 października zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Andrzeja Majosa „Czuj!”

Artysta o wystawie:
„Jest to moja debiutancka wystawa.
Fotografią zajmuję się od kilkunastu lat. 
Zdjęcia powstały w różnych częściach świata na przestrzeni ostatniej dekady. Przedstawiają rzeczywistość przez pryzmat mojego postrzegania.
Kolekcja fotografii jest zaproszeniem do zabawy z własną wyobraźnią. Patrząc na drzewo, widzimy liście, jednak możemy dostrzec również przestrzenie między nimi…”

15 października, g. 19.00
eksPLoracja / TEATR KRZYK

To najdłużej grane przedstawienie Krzyku, w którym można dostrzec wypracowaną na przestrzeni dwóch dekad, charakterystyczną dla zespołu metodę pracy. Intensywność i zaangażowanie aktorów, fizyczność, zmienność sytuacji oraz zdarzeń, to tylko kilka elementów przedstawienia charakterystycznych dla tego zespołu. „eksPLoracja” skupia się na temacie istotnych życiowych wyborów, a jej tłem są m.in. wspomnienia aktorów dotyczące ich rodzinnych historii. Pojawiają się jak z taśmy filmowej odniesienia do Polski sprzed 1989 roku, które nakładają się na współczesność, w kontekście badań dotyczących istnienia samej grupy, jak również wokół mało poznanych obszarów dotyczących pytań o trwanie w dzisiejszej rzeczywistości.

Zauważalny jest w przedstawieniu wątek zespołowości i jej analiza. Nie mało w tym pytań o wybory, przed którymi stajemy, albo iluzji, że takowych dokonujemy. Historia w spektaklu potraktowana jest tylko jako element pewnej układanki wpływającej na obecną rzeczywistość.
„Zrozumienie decyzji, za które prędzej czy później przychodzi nam zapłacić, jest mądrością, do której się dochodzi - nierzadko w sposób bolesny i tragiczny. Można tylko wierzyć, że więzi, których zrozumieć nie sposób, ostatecznie okażą się węzłem na całe życie”.

Reżyseria: Marek Kościółek; Scenariusz: Praca autorska zespołu;

Występują: Anna Giniewska, Marcin Pławski, Janek Szlempo oraz Marek Kościółek. Występują: Anna Giniewska, Marcin Pławski, Janek Szlempo oraz Marek Kościółek.
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy – 10 osób), KARNET

***
16 października, g. 19.00
HEJ, TY / TEATR KRZYK

To 35 minutowy spektakl o relacjach, bliskości i ogromnej potrzebie akceptacji w życiu. Autorska próba zrealizowana z dwiema młodymi aktorkami i studentkami. „Hej, Ty”, to przedstawienie, jakie Krzyk przez lata swojej pracy uformował. Posiada w sobie elementy fizyczności i tkliwości, zmienności i ciągłych autorefleksji. Jak często bywa, pozostają nam pytania. Co nam zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość? Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy tylko siebie. Może to wystarczy?

Reżyseria, scenariusz: Marek Kościółek oraz Anna Giniewska

Występują: Aleksandra Czubińska i Nikola Palej
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy – 10 osób), KARNET23 października, g.19.00
PIĘKNY ŻYWOT TANDECIARY. RZECZ O LENI RIEFENSTAHL / WYKŁAD MARKA S. BOCHNIARZA

Wedle powszechnego mniemania – w tym ludzi kultury i badaczy kina - Leni Riefenstahl była wielką artystką i reżyserką. Kwestie etyczne są zwykle przemilczane.

W finale filmu "Bękarty wojny" porucznik Aldo Raine mówi do pułkownika SS Hansa Landy:
„Kiedy przybędziesz na swoją wysepkę, pewnie zdejmiesz swój elegancki mundur SS, prawda?
Tak myślałem. I tego nie zniosę. Gdyby to ode mnie zależało - nosiłbyś mundur do końca swojego zasranego życia. Tyle, że to niepraktyczne. Kiedyś musisz go zdjąć. Więc zostawię ci coś, czego nie zdejmiesz”. I wycina mu na czole swastykę. Rozżalona tandeciara narzekała: „Do mojej śmierci ludzie będą mówili «Leni jest nazistką», a ja będę powtarzać «Ale co zrobiła?»”. Celem wykładu jest odpowiedź na to pytanie – prezentacja dorobku i zbrodni nazistowskiej artystki.

mat. teatru

30 I 31 października, g. 19.00
P R E M I E R A
MAGICZNY ŚWIAT KŁAMSTWA / MACIEJ ADAMCZYK
„Magiczny świat kłamstwa” to trzeci, po monodramach „Very” i „Zapis automatyczny” solowy spektakl Macieja Adamczyka zrealizowany w Teatrze Porywacze Ciał.

Maciej Adamczyk - absolwent PWST we Wrocławiu. Aktor, reżyser i dramaturg. Współtwórca i szef artystyczny prywatnego Teatru Porywacze Ciał, w którym od 1992 roku wspólnie z Katarzyną Pawłowską tworzy autorskie spektakle łączące teatr, performance i sztuki wizualne. Prowadzi warsztaty aktorskie i teatralne oraz realizuje projekty artystyczne.
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy – 10 osób), KARNET

Źródło:

Materiał nadesłany