EN

25.10.2022, 13:17 Wersja do druku

Poznań. Niewidomi i słabowidzący tancerze wystąpią w Teatrze Wielkim

Premierę spektaklu teatru tańca „Łabędzie" z udziałem osób z dysfunkcjami wzroku pokaże w piątek Teatr Wielki w Poznaniu. Choreograf i pomysłodawca przedsięwzięcia Tobiasz Sebastian Berg powiedział PAP, że dla osób niewidomych taniec jest wyjątkowym wyzwaniem.

fot. mat. teatru

"Łabędzie" nawiązują do "Jeziora łabędziego", choć, jak podkreślił choreograf, reżyser i pomysłodawca projektu, najbardziej znany tytuł z repertuaru klasycznego baletu został potraktowany głównie jako inspiracja.

Prezentację spektaklu poprzedziły warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami. Udział w przedsięwzięciu bierze 15 osób z Wielkopolski i spoza regionu. Aktorzy i tancerze z dysfunkcjami wzroku, z zaburzeniami psychofizycznymi i o alternatywnej motoryce ruchu do występu przygotowywali się do występu pod okiem choreografa i zespołu artystycznego.

Tobiasz Sebastian Berg powiedział PAP, że dla osób niewidomych taniec wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. "Musimy sobie wyobrazić sytuację, w której koniec przestrzeni jest tam, gdzie kończy się nasza wyciągnięta ręka; tam gdzie kończą się palce nie istnieje już nic - to powoduje postawę ciała, napięcia, reakcje. To jest to, z czego wychodzimy: z niepewności otaczającej osoby niewidome i niedowidzące, niedostępności wiążącej się ze stygmatyzacją w rodzinach, środowisku, szkole. Osoba niewidoma nie wie, co to jest kokieteryjne wachlowanie, co to jest opuścić rękę z gracją" – powiedział.

Pomysłodawca spektaklu ma nadzieję, że pomoże on nieco lepiej poznać osoby z niepełnosprawnościami.

"Chcę, żebyśmy mogli nie tyle zrozumieć, co poczuć ten spektakl. Rzecz nie sprowadza się do oglądania ciekawych, alternatywnych osób, zachwycania się tym – nie po to to robimy. Wydaje mi się, że dla widowni operowej, która przyzwyczajona jest do pewnej estetyki, synchronizacji ruchu, pewnego piękna, ten rodzaj zaburzenia przyzwyczajeń i pokazania czegoś innego będzie cenny. Nie spodziewam się zachwytów, nawet tego nie chcę – spodziewam się szczerych reakcji i uczestnictwa, może nawet niezrozumienia" – powiedział Tobiasz Sebastian Berg.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Partnerami są: wielkopolski okręg Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących, Centrum Kreatywnej Inspiracji oraz Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu.

Opiekunem projektu jest Katarzyna Frątczak. Dekoracje stworzyła Basia Bińkowska. Autorką kostiumów jest Edyta Jermacz. Za reżyserię świateł odpowiada Klaudia Kasperska.

Spektakl będzie prezentowany w foyer I piętra Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne