EN
10.08.2022, 14:35 Wersja do druku

Poznań. Nie żyje Romuald Grząślewicz, wieloletni szef Sceny na Piętrze

W środę w wieku 81 lat zmarł Romuald Grząślewicz, prezes poznańskiej Fundacji sceny na piętrze Tespis, wieloletni szef teatru Scena na Piętrze, pomysłodawca organizowanych w Poznaniu Dni Romana Wilhelmiego.

fot. Marek Zakrzewski/PAP

O śmierci poinformował w środę zarząd fundacji.

"Dzisiaj rano po krótkiej chorobie zmarł Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis, aktor, scenarzysta, reżyser, pisarz i poeta. Przyjaciel artystów. Osobowość poznańskiej kultury. Odszedł człowiek, którego nie sposób będzie zastąpić" – podała fundacja.

Romuald Grząślewicz urodził się w Poznaniu 18 listopada 1941 roku. Był reżyserem, aktorem, konferansjerem, tekściarzem, także społecznikiem, animatorem kultury, literatem i filantropem.

Był wieloletnim szefem teatru impresaryjnego Scena na Piętrze działającego w ramach Estrady Poznańskiej. Założył wspierającą ten teatr Fundację sceny na piętrze Tespis, od 35 lat kierował tą fundacją.

Za jego sprawą na deskach sceny przy ul. Masztalarskiej grali najwięksi polscy aktorzy, tworzyli najwybitniejsi reżyserzy. Fundacja była też organizatorem trzech edycji konkursu dramaturgicznego Tespis.

Był pomysłodawcą upamiętnienia pomnikiem pochodzącego z Poznania aktora Romana Wilhelmiego. Od 2008 roku organizował w stolicy Wielkopolski Dni Romana Wilhelmiego.

---

Na zdjęciu: Romuald Grząślewicz podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod obelisk upamiętniający postać Romana Wilhelmiego, na skwerze jego imienia, Poznań, wrzesień 2011 r.

Źródło:

PAP