EN

12.05.2023, 09:55 Wersja do druku

Poznań. Nie żyje prof. Jędrzej Stępak, artysta i wykładowca

Dyplom zrobił w pracowni gobelinu u Magdaleny Abakanowicz, a swoje prace wystawiał na całym świecie. Tworzył m.in. rzeźby rosnące - z żywych drzew i krzewów zmieniających się na przestrzeni lat.

- Pasjonuje mnie tworzenie zarówno w dużej, jak i małej przestrzeni. Lubię ją aranżować - opowiadał kilka lat temu prof. Jędrzej Stępak na łamach uniwersyteckiej gazety.

Dzieciństwo spędził w podpoznańskim Puszczykowie. Karierę artystyczną rozpoczynał z myślą o scenografii filmowej i teatralnej. Dyplom zrobił w pracowni gobelinu u Magdaleny Abakanowicz. Ukończył też grafikę i plakat u prof. Waldemara Świerzego oraz scenografię u Józefa Szajny w Warszawie.

Z natury na UAM

W 1979 r. rozpoczął pracę w CK Zamek w Poznaniu, gdzie prowadził pracownię tkaniny i form wizualnych. Swoje dzieła prezentował w Polsce i za granicą. Nawet w niesprzyjających latach 80. XX w. jeździł po świecie z teatrem studenckim Maya - jako aktor i scenograf.

Jego niezwykłym pomysłem były rzeźby rosnące - z żywych drzew i krzewów zmieniających się na przestrzeni lat. - Kiedyś jechałem rowerem nad Wartą w Poznaniu. Gałęzie krzewów zasłaniały ścieżkę - odgarnąłem je i zaplotłem, żeby nie przeszkadzały. Gdy kilka lat później tamtędy znów jechałem, zobaczyłem, jak się zrosły i pomyślałem, że ktoś ładnie to zrobił, a to byłem ja! - wspominał swoje inspiracje z natury.

Dzięki żywym rzeźbom prof. Stępak rozpoczął pracę na UAM w 1999 r. Współpracując z duszpasterstwem akademickim ojca Jana Góry, projektował park i tworzył ze studentami aranżacje z wikliny na Spotkania Młodych na Lednicy. Zwrócił na niego uwagę prof. Stefan Jurga, ówczesny rektor UAM i zaproponował pracę na uczelni - na Wydziale Studiów Edukacyjnych.

Na WSE prof. Stępak prowadził Pracownię Form Przestrzennych, potem Zakład Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej, a następnie Laboratorium Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej. Jako wykładowca nawiązał współpracę m.in. z uniwersytetami w Kuala Lumpur i Penang w Malezji, jako visiting artist wykładał na Appalachian University w Karolinie Północnej i zrobił jedną z polskich odsłon wystawy sztuki polskiej. Współpracował też z uniwersytetem we Lwowie. - Jak widać, interesuje mnie nie tylko przestrzeń otwarta, ale też przestrzeń międzyludzka – żartował.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje prof. Jędrzej Stępak, artysta i wykładowca. Był twórcą największego na świecie kosza z wikliny

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Kaźmierska

Data publikacji oryginału:

11.05.2023