EN

11.01.2025, 14:06 Wersja do druku

Poznań. Msza za Mickiewicza – 169 lat po pierwszym takim nabożeństwie na polskich ziemiach

Inne aktualności

Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczył w Poznaniu mszy św. za duszę Adama Mickiewicza. Odbędzie się ona w tym samym kościele, w którym 169 lat temu odbyło się pierwsze na ziemiach polskich nabożeństwo żałobne za wieszcza.

15 stycznia 1856 r., niespełna dwa miesiące po śmierci Adama Mickiewicza, w kościele pw. św. Marcina w Poznaniu mszę św. żałobną w intencji poety odprawił prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński i poznański Leon Michał Przyłuski.

Autor "Pana Tadeusza" zmarł 26 listopada 1855 w Konstantynopolu w wieku 57 lat.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii św. Marcina ks. dr Antoni Klupczyński, gdy wiadomość o śmierci wieszcza dotarła do Poznania, mieszczanie postanowili uczcić pamięć o poecie. Po odprawionej wówczas mszy św. zrodziła się inicjatywa postawienia pomnika na cześć poety. „15 stycznia 1856 roku, mimo mrozu, tłum zapełnił kościół św. Marcina, kłębił się też wokół niego. Ówczesny proboszcz parafii ks. Maksymilian Kamieński udostępnił teren przykościelny na postawienie pierwszego na naszych ziemiach pomnika Adama Mickiewicza” – powiedział.

Pomnik wieszcza autorstwa Władysława Oleszczyńskiego odsłonięto w Poznaniu 7 maja 1859 roku. W 1904 roku postawiono w tym miejscu odlew z brązu, a oryginał przeniesiono na dziedziniec gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1939 roku obydwa pomniki zostały zniszczone przez Niemców.

W środę, 15 stycznia tego roku, mszy św. w intencji Adama Mickiewicza przewodniczyć będzie prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

Inicjatorzy nabożeństwa zapraszają poznaniaków i wszystkich, którym bliska jest myśl Adama Mickiewicza – pracowników i studentów uczelni, szkół, środowisk kulturalnych i naukowych. Imię poety nosi poznański uniwersytet.

Źródło:

PAP