EN

17.01.2022, 08:38 Wersja do druku

Poznań. Młodzieżowe Ferie w Teatrze Polskim

Na warsztaty dramatopisarskie, warsztaty muzyczne oraz oprowadzania po teatrze zaprasza młodzież w czasie ferii Teatr Polski w Poznaniu. "Młodzieżowe Ferie" odbędą się w drugim tygodniu zimowych wakacji, między 24 a 28 stycznia.

fot. mat. teatru

Jak podkreśliła Katarzyna Kamińska z Teatru Polskiego w Poznaniu, dla młodzieży przygotowano w tym roku dwa bloki warsztatowe – dramatopisarski i muzyczny oraz oprowadzania po teatrze.

Kamińska wskazała, że ferie w teatrze to nie tylko okazja, by kreatywnie spędzić wolny czas, ale i przy okazji po prostu dobrze się bawić.

Trzydniowe warsztaty dramatopisarskie – jak tłumaczyła Kamińska - będą próbą zmierzenia się z formą literacką jaką jest dramat. "Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak ujarzmić wyobraźnię i sprawić, by pomogła nam tworzyć spójne postaci oraz rozwojowe opowieści z nieoczekiwanymi zwrotami akcji" – wskazała.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu dramatów. Prowadzącym warsztaty będzie Andrzej Błażewicz; reżyser teatralny, dramaturg, poeta. Absolwent krakowskiej AST na Wydziale Reżyserii Dramatu.

Od 2021 roku Błażewicz związany jest z Teatrem Polskim w Poznaniu, w którym pracuje jako pedagog teatru i dramaturg. Jego twórczość została doceniona w najważniejszych konkursach dramatopisarskich w Polsce. Jest laureatem m.in. konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości, laureatem konkursu Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich, oraz laureatem nagrody za debiut Instytutu Teatralnego.

W czasie ferii młodzież będzie miała także okazję wzięcia udziału w dwudniowych warsztatach muzycznych z Pawłem Malinowskim; kompozytorem, który stworzył muzykę do spektaklu "Kordian i Cham".

"Tematem warsztatów będzie praca z różnymi obiektami, które w tradycyjnym rozumieniu nie są instrumentami, ale jak udowadnia muzyka tworzona przez Pawła Malinowskiego, mogą stać się narzędziem do kreowania nieszablonowych utworów. Zdaniem Pawła każdy jest w stanie tworzyć muzykę, niezależnie od zasobów finansowych, wykształcenia muzycznego czy umiejętności gry na klasycznych instrumentach" – podkreśliła Kamińska.

Dodała, że warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych. Nie jest też wymagana umiejętność grania na tradycyjnych instrumentach, nie trzeba umieć czytać nut.

"Wystarczy chęć spróbowania tworzenia muzyki z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Jeśli ktoś gra na instrumentach albo komponuje, te warsztaty będą z pewnością okazją do poszerzenia muzycznych horyzontów" – wskazała.

Prowadzący warsztaty Paweł Malinowski ukończył studia z kompozycji w Royal Academy of Music Aarhus w klasie Simona Stena-Andersena, Nielsa Ronsholdta i Juliany Hodkinson oraz z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Widłaka.

24 stycznia chętni będą mieli także okazję poznania teatru – od kulis. Kamińska zaznaczyła, że spacer po teatrze to okazja do zajrzenia w przeróżne zakamarki. "Będzie można zobaczyć maszynerię teatru, eksplorować jego najbardziej ukryte +wnętrzności+. Jest to możliwość spotkania zarówno z historią tego miejsca, jak i jego duszą oraz duchami" - zaznaczyła.

Szczegółowe informacje dotyczące warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Teatru Polskiego w Poznaniu.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne