Drugi Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury” organizuje w końcu kwietnia w Poznaniu Polski Teatr Tańca. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w 2021 r. w formule online, tym razem spektakle będzie można oglądać na żywo.
Festiwal odbędzie się w dniach 27-30 kwietnia. Poza spektaklami przygotowanymi przez uznanych twórców z kraju i świata, zaplanowano także wspólne tańczenie poloneza przy okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca.
Jak powiedziała PAP dyrektorka Polskiego Teatru Tańca Iwona Pasińska, założeniem festiwalu jest prezentacja bogactwa i różnorodności sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury.
"Organizujemy festiwal - czasoprzestrzeń, w której nasi widzowie będą mogli próbować idei, doświadczać w bezpieczny sposób własnych granic i badać swój indywidualny stosunek do otaczającej rzeczywistości, która może być uważana za przejaw destabilizacji i kryzysu" – powiedziała PAP Pasińska.
"Pragniemy budować teatr organiczny, w harmonii ze sobą i ze światem, z tym, co jest odwieczną naturą i tworzoną przez człowieka kulturą" - dodała.
Festiwal otworzy 27 kwietnia spektakl Moniki Błaszczak, polsko-łemkowskiej choreografki, tancerki, artystki interdyscyplinarnej i badaczki oraz Luisy Mateo Dupleich Rozo, boliwijskiej artystki multidyscyplinarnej pt. "Święto wiosny. Preludium".
Jak podali twórcy spektaklu, jest on "celebracją wiosny i aktem opłakiwania strat, jakich doświadczamy podczas kryzysu klimatycznego; dotyka tematów budowania relacji, intymności, queerowej płodności, doświadczeń migracyjnych, nielinearności czasu i związku z +matczyną+ ziemią".
28 kwietnia widzowie zobaczą solo Hygina Delimata, choreografa i performera, na co dzień pracującego w Austrii.
"Hygin Delimat czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji, jak breakdance czy hip hop; jest zafascynowany eksplorowaniem ekstremalnych stanów performatywnych związanych z katastrofą i przetrwaniem. +Landscape before catastrophe+ to naładowany emocjami krajobraz, spotęgowany muzyką Henryka Góreckiego, który łączy uniwersalne, archetypiczne tematy nieuchronności i rozpadu z bardzo współczesną refleksją nad relacją człowieka i planety" – podał PTT.
Na 29 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, zaplanowana została akcja uliczna pt. Narodowe Tańczenie. Przez ulicę Taczaka, przy której znajduje się siedziba PTT przejdzie korowód tańczących poloneza.
Jak poinformowała Anna Koczorowska z PTT, w akcji ulicznej może wziąć udział każdy chętny - znajomość tańca nie jest wymagana. Wśród gości specjalnych wydarzenia znajdą się członkowie zaproszonych przez PTT zespołów artystycznych, w tym także tancerze Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Tego samego dnia PTT zaprezentuje spektakl "Kurka Wodna albo urojenie" na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza.
W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca wystąpi też zespół jednego z najbardziej znanych skandynawskich choreografów Jo Stromgrena. 30 kwietnia Jo Stromgren Kompani przedstawi spektakl "Salve Regina". Tytuł nawiązuje do hymnu maryjnego; spektakl jest "podróżą przez różne epoki, podróżą w czasie poprzez stagnację i wzburzenie, władzę i niemoc, feudalizm i indywidualizm".
Wszystkie wydarzenia festiwalowe - oprócz Narodowego Tańczenia - odbędą się w siedzibie Polskiego Teatru przy ul. Taczaka 8.