EN

12.09.2022, 08:16 Wersja do druku

Poznań. „Messa da Requiem" Verdiego w rocznicę ataku na WTC

„Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego otworzyła w niedzielę nowy sezon artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Koncert w Auli Uniwersyteckiej odbył się w rocznicę ataku na Word Trade Center.

fot. Ośko/Bogunia/mat. teatru

Teatr rozpoczyna nowy sezon wciąż pozbawiony własnej sceny – w gmachu przy ul. Fredry trwa remont. Jeszcze w tym roku zespół zaprezentuje trzy premiery.

W niedzielę wieczorem w Auli Uniwersyteckiej przed publicznością wystąpili: Iwona Sobotka - sopran, Gosha Kowalinska - mezzosopran, Dominik Sutowicz – tenor i Rafał Korpik. Chór i orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Marco Guidarini.

Dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska podkreśliła, że to przypadająca w niedzielę 21. rocznica zamachów terrorystycznych w USA zadecydowała o otwarciu sezonu właśnie mszą żałobną Giuseppe Verdiego.

W związku z trwającym jeszcze w tym i przyszłym roku remontem siedziby Teatru Wielkiego w Poznaniu spektakle obecnego sezonu artystycznego odbywać się będą m.in. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i w Auli Artis. Otwarcie kolejnego sezonu ma nastąpić już na własnej scenie.

W najbliższych miesiącach teatr zaprezentuje trzy premiery.

W październiku w pawilonie nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprezentowana zostanie "Rusałka" Antonina Dvorzaka, którą przygotuje Karolina Sofulak. W tytułowej partii zaprezentuje się Iwona Sobotka; przed publicznością wystąpią też m.in. Dominik Sutowicz i Małgorzata Walewska.

W grudniu widzowie obejrzą "Jawnutę" Stanisława Moniuszki; spektakl wyreżyseruje Ilaria Lanzino. Premiera odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

"Premierami oper Moniuszki i Dvorzaka obalamy mit, że dzieła kompozytorów narodowych są archaiczne i nie przystają do problemów współczesnego świata – interpretacja reżyserek z pewnością zaskoczy widzów aktualnością przekazu. Między premierami operowymi zabierzemy Państwa w świat tańca współczesnego. Pergolesi i Szymanowski – kompozytorzy tworzący w zupełnie innych epokach, z odmiennym pod względem stylistycznym spojrzeniem na sekwencję +Stabat Mater+” – podał teatr.

Premiera spektaklu z choreografią Edwarda Cluga i Danieli Cardim zaplanowana została na 11 listopada w Auli Artis.

Także w tym sezonie teatr chce docierać ze spektaklami oraz koncertami do ośrodków kultury na terenie całej Wielkopolski; tylko do końca 2022 roku zostało zaplanowanych dziewięć wyjazdów – artystów Sceny pod Pegazem będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. w Damasławku, Buku, Przeźmierowie, Koninie i w Pile.

fot. mat. teatru

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne