Objazdowy i kroczący festiwal Malta stawia czwarty krok – między 5 a 12 sierpnia zaprasza na Śródkę, nad Bogdankę i w poznańskie podwórka.
O Człowieku przyszłości dyskutować będą Monika Bakke, Łukasz Lamża, Jan J. Zygmuntowski i Karolina Lewicka. Łazarskie podwórka staną się sceną dla taneczno-muzycznego spektaklu Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. W amfiteatrze Bramy Poznania rozegra się widowisko dedykowane pamięci Lecha Raczaka, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu Malta – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006. Kolektyw Nurkowy Bojka zaprasza na otwartą debatę o istotności klinów zieleni w mieście oraz o przyszłości ROD Bogdanka. Po spotkaniu, nad potokiem w Parku Wodziczki zagra warszawski zespół CUKRY. W sieci odbędzie się druga rozmowa Poznańskiej Garażówki z Gustavo Carvalho, Jackiem Piskozubem, Łukaszem Łyskawką i Katarzyną Słubik o tym, co łączy wodę, miasta i migracje oraz trzeci odcinek podcastu Oli Juchacz Hydrosztuka. Sprawdź program czwartego kroku programowego Malty. Ogłoszenie piątego kroku – 11 sierpnia.
5.08, g. 17.00-18.30 Forum Człowiek przyszłości, Monika Bakke, Łukasz Lamża, Jan J. Zygmuntowski, Karolina Lewicka / debata
5.08, g. 19.00, 7.08, g. 17.30 i g. 19.30 Potrzebuje Cię jak wody, choreografia: Krystyna Lama Szydłowska / spektakl taneczno-muzyczny
6.08, g. 18.00-21.00
g. 18.00, debata Bogdanka w klinie, Kolektyw Nurkowy Bojka
g. 20.00, koncert Cukry
7.08, g. 9.00 premiera trzeciego odcinku podcastu Woda jest tobą, Ola Juchacz
9.08, g. 22.00-23.00 Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć, Lech Raczak, Asocjacja 2006 / mobilny teatr
12.08, g. 17.00-18.30 Poznańska Garażówka, Woda – miasto – migracje / debata w języku angielskim
Debata o człowieku przyszłości z Moniką Bakke, Łukaszem Lamżą, Janem J. Zygmuntowskim i Karoliną Lewicką
O modyfikacjach genetycznych, sztucznej inteligencji oraz o konsekwencjach postępu technologicznego dla człowieka rozmawiać będą: Monika Bakke (prof. UAM, badaczka sztuki i estetyki w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej), Łukasz Lamża (dziennikarz, wykładowca akademicki specjalizujący się w filozofii przyrody i nauki oraz popularyzator nauki), Jan J. Zygmuntowski (ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową).
Debata Człowiek przyszłości, którą poprowadzi dziennikarka Radia TOK FM Karolina Lewicka, odbędzie się 5 sierpnia o godz. 17:00 w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej. Debata będzie również transmitowana na żywo na Facebooku i YouTube festiwalu Malta.
Zatańczą o wodzie – projekt Krystyny „Lamy” Szydłowskiej w łazarskich podwórkach
Potrzebuje Cię jak wody to lokalny projekt choreograficzno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej, w którym poprzez gest, ruch i dźwięk artyści chcą uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem oraz zagłębić się w naturę tego żywiołu. Projekt powstał z myślą o podwórkach i dziedzińcach – do oglądania z okien, klatek schodowych, balkonów czy dachów. Specjalnie zaprojektowany, wielkoformatowy obiekt scenograficzny posłuży artystom do stworzenia ruchomych, wodnych krajobrazów.
Spektakl będzie można zobaczyć w trzech różnych podwórkach:
5.08, godz. 19.00 – ul. Kossaka 5
7.08, godz. 17.30 – ul. Łukasiewicza 23
7.08, godz. 19.30 – ul. Głogowska 98
Obowiązują bezpłatne zapisy na [email protected].
Bogdanka w klinie – koncert nad potokiem i debata o przyszłości rodzinnego ogrodu działkowego
Kolektyw Nurkowy Bojka zaprasza na otwartą debatę o istotności klinów zieleni w mieście, ich funkcji ekologicznej i społecznej, wpływie na gospodarkę wodną, a także o sytuacji ogródków działkowych Bogdanka, znajdujących się w zachodnim klinie zieleni, a zagrożonych częściową zabudową. Wśród rozmówców znajdą się m.in. działkowcy ROD Bogdanka, prawnik Michał Sobol, Dominika Dymek (UP), Mateusz Nowicki (UAM), Magda Garczarczyk i Robert Kalak (Koalicja ZaZieleń), przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Debata Bogdanka w klinie odbędzie się 6 sierpnia o godz. 18:00 na ROD Bogdanka przy ul. Pułaskiego, wstęp wolny. Wydarzenie rozpocznie się przy wejściu na ogródki działkowe od strony Parku Wodziczki – tam rozpocznie się spacer z działkowcami po ROD-zie do miejsca debaty.W sąsiedztwie ROD, w Parku Wodziczki nad Bogdanką zagrają C U K R Y razem ze skrzypkiem Ostapem Mańko. Ich muzyka to połączenie starej i nowej tradycji, przestrzeni wiejsko-miejskich, lata 90. i dziewczyńskich historii opowiedzianych w podwórkowy sposób. Pyskate białe wokale, gitara ze smyczkiem, altówka, perkusjonalia, wyszczekane teksty. Nad potokiem zagrają m.in. premierowe wykonanie protest-songu Woda jest tobą, który stworzyły zainspirowane rozmowami z artystami Generatora Malta. Koncert odbędzie się o godz. 20:00, wstęp wolny.
Plenerowe widowisko Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć w hołdzie Lechowi Raczakowi
Czwartym przystankiem mobilnej sceny festiwalu Malta będzie Śródka – zapraszamy na plenerowe widowisko grupy Asocjacja 2006 Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć, które odbędzie się 9 sierpnia o godz. 22:00 w amfiteatrze Bramy Poznania nad Cybiną. Wydarzenie jest niebiletowane. Z uwagi na wieczorną porę i murowaną widownię, zachęcamy do zabrania ze sobą czegoś ciepłego (koc, poduszka).
To spektakl pełen legend, w którym sacrum miesza się z profanum, to, co zmyślone z faktami, tragedia z farsą, a odległa przeszłość z teraźniejszością. Bohaterem opowieści jest XVI-wieczny rabin Pragi, Maharal, który urodził się w Poznaniu. Według legendy ulepił z gliny człowieka, a następnie ożywił go, wkładając mu do ust pergamin z hebrajskim słowem emet („prawda”). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (czyli „śmierć”), co odbierało Golemowi życie. Twórcy nawiązują w spektaklu do legend o poznańskich rabinach, wykorzystują anegdoty z miejskich kronik, przywołują niedawne wydarzenia, a także współczesne wyobrażenia o Poznaniu. Spektakl w hołdzie zmarłemu w tym roku Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu Malty i reżyserowi tego spektaklu, który był pokazywany na festiwalu w 2009 roku.
Co łączy wodę, miasta i migracje? Odpowiadają Gustavo Carvalho, prof. dr hab. Jacek Piskozub, Łukasz Łyskawka i Katarzyna Słubik
Woda – miasto – migracje to tytuł drugiej debaty online organizowanej przez Poznańską Garażówkę. Gośćmi Katarzyny Czarnoty będą: Gustavo Carvalho (artysta Generatora Malta), prof. dr hab. Jacek Piskozub (oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Łyskawka (współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zaangażowany w temat kopalni odkrywkowych), Katarzyna Słubik (prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów). Rozmówcy przyjrzą się relacji trzech tytułowych zagadnień oraz kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Debata odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17.00 i będzie transmitowana na żywo na Facebooku i YouTube festiwalu Malta.
Opowieści o Rusałce Sary Alavi – warsztaty storytellingowe i rzeźbienia w glinie
Sara Alavi, irańska artystka wizualna, zaprasza na dwudniowe warsztaty storytellingu, czyli sposobów opracowywania i przedstawiania opowieści, związanych z historią jeziora Rusałka oraz na warsztaty z rzeźby w glinie. Warsztaty są częścią jej projektu artystycznego Rusalka’s Tales, który zakończy się wystawą Generatora Malta pod koniec sierpnia.
Warsztaty rzeźby w glinie / 15-16.08, g. 12.00-16.00, plaża nad Jeziorem Rusałka
Gliniane łódki, które wykonają uczestnicy warsztatów, będą kluczowym elementem rzeźby Sary Alavi. Artystka przekaże podstawowe zasady pracy z gliną i nauczy jak ją formować. Na pierwszy dzień warsztatów obowiązują bezpłatne zapisy na [email protected], natomiast drugiego dnia do grupy mogą dołączać wszyscy chętni.
Warsztaty storytellingowe / 18-19.08, g. 17.00-20.00, Fundacja Malta (ul. Ratajczaka 44)
Celem warsztatów będzie próba odtworzenia i wyobrażenia sobie życia osób, które w latach 1941-1942 roku zostały zmuszone przez nazistów do budowy jeziora Rusałka. Na bazie pojedynczych ocalonych relacji oraz przy użyciu narzędzi fikcji literackiej zostaną stworzone opowiadania o społecznej i osobistej pamięcią ludzi i miejsca. Napisane przez uczestników opowiadania zostaną nagrane i włączone w dźwiękową rzeźbę.
Oba warsztaty odbędą się w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski. Instalację Rusalka’s Tales będzie można zobaczyć w ostatnim tygodniu sierpnia na plaży nad Jeziorem Rusałka. Na zajęcia obowiązują bezpłatne zapisy na: [email protected] (liczba miejsc jest ograniczona).