EN
16.04.2021, 12:21 Wersja do druku

Poznań. Moniuszko String Quartet w Teatrze Wielkim online

Fale pandemii przychodzą i odchodzą ucząc nas nowego rytmu życia. I choć za każdym razem przypływ może kryć nowe niespodzianki, to ma on jedną niezmienną cechę - kulturę online.

fot. mat. organizatora

Po roku z pandemią przyzwyczailiśmy się do nagłych zmian w repertuarach, z dnia na dzień zatrzaskiwanych drzwi teatrów i nowego obowiązkowego zestawu melomana - kanapy i dostępu do internetu. Takie doświadczanie kultury na dłuższą metę pozbawia nas wielu istotnych aspektów obcowania ze sztuką na żywo- przebywania wśród ludzi, oderwania od ekranów komputera i telefonu, czy bezpośredniego oddziaływania sztuki na odbiorcę. Brak bezpośredniego kontaktu jest szczególnie bolesny w przypadku muzyki - sztuki, która dzieje w danej chwili i po wybrzmieniu znika, aż do następnego, lecz zawsze już nieco odmiennego,  wykonania. W tym miejscu objawia się pewien nieoczekiwany plus lockdownu - wiele wydarzeń jest dostępnych dłużej i można do nich wracać.

Zapewne każdy miłośnik muzyki byłby w stanie wymienić chociaż jeden teatr lub platformę, która wprowadza muzykę klasyczną wprost do domów. W tym gronie znajduje się poznański Teatr Wielki. Już wielokrotnie mieliśmy okazję oglądać spektakle nagrane przed pandemią bądź wysłuchać koncertów online. W najbliższy weekend Teatr proponuje koncert grupy Moniuszko String Quartet.

Moniuszko String Quartet to kwartet smyczkowy złożony z instrumentalistów operowej orkiestry. Tworzą go Sandra Haniszewska-Kubasik (I skrzypce), Wojciech Sablik (II skrzypce), Remigiusz Strzelczyk (altówka) oraz Krzysztof Kubasik (wiolonczela). Inspiracją dla powstania zespołu była dwusetna rocznica urodzin Moniuszki w 2019 roku. W interpretacji Moniuszko String Quartet usłyszymy I kwartet smyczkowy d-moll patrona zespołu, Kwartet smyczkowy F-dur Maurice'a Ravela oraz arię Che gelida manina z opery Cyganeria Giacomo Pucciniego w opracowaniu Artura Banaszkiewicza. Nazwiska kompozytorów budzą wiele skojarzeń, choć akurat niekoniecznie te związane z muzyką kameralną.

Moniuszko nazywany jest ojcem polskiej opery, a jego Halka i Straszny dwór to podstawa repertuaru niemal każdego teatru operowego w Polsce. Kwartet smyczkowy to jego młodzieńcza kompozycja zwiastująca późniejsze charakterystyczne cechy twórczości - prostotę i melodyjność, choć niepozbawiona wpływów klasyków wiedeńskich. Francuski kompozytor Maurice Ravel znany jest najbardziej z Bolera - utworu w założeniu baletowego, który zdobył nieomal popkulturową popularność jako dzieło orkiestrowe. Muzyczne CV Ravela jest jednak dużo bogatsze, obejmuje muzykę kameralną, balety i opery. Kwartet smyczkowy powstał jeszcze w trakcie jego studiów. Inspirowane kwartetem Claude'a Debussy'ego dzieło nie wszystkim krytykom przypadło do gustu, mimo to zyskało uznanie i jest regularnie wykonywane. Podczas koncertu muzyków operowych nie mogło zabraknąć arii. W Che gelida manina zauroczony Rudolf uwodzi swoją sąsiadkę Mimì. Tym razem aria pozbawiona będzie słów, ale muzyka Pucciniego przepełniona jest piękną melodyką i emocjonalnością, które będą miały szanse zabrzmieć inaczej niż zwykle.

W oczekiwaniu na ponowne otwarcie teatrów pozostaje nam cieszyć się kulturą online. Interesujący repertuar i Moniuszko String Quartet to dobra propozycja dla każdego, komu brakuje muzyki w tym trudnym momencie. Wydarzenie będzie dostępne przez całą dobę, więc będziemy mogli nasycić się dźwiękami i zaostrzyć apetyt na lepsze, popandemiczne czasy.

koncert online Moniuszko String Quartet

17.04, g. 18

online

Tytuł oryginalny

Przypływy i odpływy

Źródło:

kultura.poznan.pl

Link do źródła

Autor:

Paweł Binek