EN

22.09.2020, 09:03 Wersja do druku

Poznań. Koncert fortepianowy na 145. urodziny Teatru Polskiego

mat. teatru

Z okazji 145. urodzin Teatru Polskiego w Poznaniu  25 września o godz. 18 w foyer I piętra odbędzie się wyjątkowy koncert fortepianowy, który jest nawiązaniem do zagranego w tym miejscu 145 lat temu Poloneza Chopina.

Na fortepianie zagra Łukasz Byrdy. W programie znajdą się Polonez As-dur op. 53, cztery Mazurki op. 41 oraz Sonata fortepianowa b-moll op. 35.

Koncert poprowadzi Alona Szostak.

Łukasz Byrdy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu macierzystej uczelni. Do jego największych sukcesów należy zaliczyć III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista występował, między innymi, na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie, festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, a także festiwalach w Moskwie i Chengdu (Chiny).

Alona Szostak jest absolwentką Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku związana z Teatrem Rozrywki – zadebiutowała tam w musicalu Cabaret J. Kandera i F. Ebba. W Teatrze Polskim w Poznaniu od 2019 roku. W październiku 2003 roku przygotowała pierwszy recital, złożony z piosenek Anny German. W Teatrze Polskim w Poznaniu gra w spektaklach:

"Hamlet / ГАМЛЕТ" wg Williama Shakespeare’a oraz Heinera Müllera w reż. Mai Kleczewskiej; "28 dni" Olga Szylajewa, w reż. Kamili Siwińskiej; „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii”, Martin Sperr, w reż. Grażyny Kanii

 

Źródło:

Materiał nadesłany