EN
9.09.2022, 10:03 Wersja do druku

Poznań. Rusza pierwsza edycja przeglądu teatrów muzycznych „Czas na teatr"

9 września rusza pierwsza edycja przeglądu teatrów muzycznych CZAS NA TEATR. Od 9 do 12 września w przestrzeniach Auli Artis Collegium Da Vinci oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu widzowie będą mogli zobaczyć spektakle: „Cesarz”, „Thrill me. Historia Leopolda i Loeba”, „Mury Jerycha” oraz „Irena”, w których wystąpią artyści znani ze scen najlepszych teatrów muzycznych w kraju. Wydarzenie otworzy prezydent Jacek Jaśkowiak przed spektaklem w piątek o godzinie 19:00 w Auli Artis.

fot. mat. teatru

- Mieliśmy marzenie, by stworzyć w Poznaniu wydarzenie, które daje szansę obejrzenia w ciągu kilku dni świetnych spektakli muzycznych wyprodukowanych w ostatnim czasie – mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. -  Cieszymy się ogromnie, że zaproszenie na przegląd teatrów muzycznych CZAS NA TEATR, przyjęły trzy znakomite teatry z Warszawy, Wrocławia i Gdyni. Już jutro w Poznaniu otwieramy pierwszą edycję tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach CZAS NA TEATR będzie się rozrastał i przyciągał miłośników spektakli muzycznych z całej Polski.

Przez cztery dni w Poznaniu gościć będą cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem widowni: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie czy Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a całe wydarzenie odbędzie się pod kuratelą Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Przegląd otworzy 9 września „Cesarz” w reżyserii Cezarego Studniaka (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). To paradokument sceniczny oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który sprawował wieloletnie rządy w Etiopii. Spektakl oparty jest na opowieściach dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę, które układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.

- Cesarz jest idealnym materiałem do opowiedzenia o iluzoryczności władzy. Dość łatwo znaleźć polityczne konteksty dotyczące właściwie każdej ideologii, systemu czy partii rządzących – opowiada reżyser, Cezary Studniak. - Kiedy myślałem o realizacji spektaklu, polityczny aspekt dzieła Kapuścińskiego interesował mnie najmniej, albo wręcz wcale. Zdecydowanie bardziej interesująca i wbrew pozorom inspirująca jest dla mnie ludzka naiwność i bezmyślność. Niekończący się wyścig chaotycznego ego i chorych  ambicji bycia istotniejszym.

W konferencji prasowej zapowiadającej CZAS NA TEATR udział wzięli także odtwórcy głównych ról – Mikołaj Woubishet (Cesarz) i Helena Sujecka (Kobieta Kariera).

Drugiego dnia wydarzenia Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje na swojej scenie tegoroczną premierę – „Irenę”. To dramat muzyczny oparty na niezwykłej historii Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która wraz z grupą innych bohaterów uratowała z warszawskiego getta kilkaset dzieci. Spektakl o Irenie Sendlerowej powstał we współpracy polsko-amerykańskiej: reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, piosenki napisał nagrodzony Grammy i Pulitzerem Mark Campbell, a libretto opracowali Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk.

- Jesteśmy po premierze, która została niezwykle dobrze przyjęta, co nas ogromnie cieszy – dodaje dyrektor Przemysław Kieliszewski. – Mamy głębokie przekonanie, że udało nam się opowiedzieć niezwykłą i ważną historię Ireny Sendlerowej, oddając hołd nie tylko jej, ale także innym kobietom, które razem z nią ratowały dzieci z getta.  Powstał piękny spektakl, ze wspaniałą muzyką i niezwykłą oprawą wizualną, który głęboko porusza emocje naszych widzów.

11 września w Auli Artis widzowie zobaczą musical „Thrill me. Historia Leopolda i Loeba” (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie). Jest on oparty na historii studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Natchnieni filozofią Nietzschego i przekonaniem, że są nadludźmi, planują morderstwo. Autorem libretta, tekstów utworów i muzyki jest Stephen Dolginoff. W głównych rolach widzowie zobaczą Macieja Pawlaka i Marcina Januszkiewicza – znanych także ze sceny Teatru Muzycznego w Poznaniu.

- Dla nas jest to przede wszystkim spektakl o tym, co może wydarzyć się z człowiekiem, kiedy brakuje mu tej najważniejszej w życiu rzeczy, czyli miłości, oraz o tym, jak niebezpieczne i toksyczne mogą być relacje między ludźmi – opowiada reżyser „Thrill me. Historia Leopolda i Loeba” Tadeusz Kabicz. – Od strony formalnej jest to spektakl o tyle wyjątkowy, jak na teatr muzyczny, że na scenie jest tylko dwóch aktorów, a towarzyszy im jedynie fortepian. Wydaje mi się, że w tej kameralnej, prostej, momentami ascetycznej formie tkwi cała siła tej opowieści, która po prostu mrozi krew w żyłach i nie pozwala nawet na moment oderwać oczu od sceny.

Przegląd zamknie autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka „Mury Jerycha” (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). To adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho i komentarz do sytuacji panującej w Kościele, w którym ścierają się część uboga i pokorna oraz część silna i karząca. Historii dopełnia prosta, ale zachwycająca scenografia (Bożena Ślaga), za którą posłużył niemal wyłącznie… piasek. Na oczach widzów zmienia się w pustynny krajobraz, rzekę, szachownicę czy mury.

- „Mury Jerycha” to opowieść muzyczna z ogromną ilością żywiołowej choreografii, z nowoczesną muzyką, z dużą dynamiką – opowiada reżyser Wojciech Kościelniak. - Widzimy tętniące muzyką miasto Jerycho, które zostaje najechane przez lud Izraela wygłodniały po 40 latach przebywania na pustyni bez własnego domu, w głodzie. Jest to historia o słabościach i o siłach, o tym, co tworzy prawo, czym jest przemoc, co jest sprawiedliwe, a co nie. To również historia miłosna – trochę nadprzyrodzona, trochę święta, trochę miejscami brutalna, ale też, mam nadzieję, wesoła i w wielu miejscach po prostu pogodna.

Spektakl „Mury Jerycha” powstał jako współprodukcja Teatru Muzycznego w Gdyni, Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Stowarzyszenia „Baduszkowcy”. W Poznaniu będzie można go zobaczyć 12 września o godz. 19:00 w Auli Artis.

CZAS NA TEATR to poza spektaklami również inne atrakcje. 9 września w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Instytuty: Kulturoznawstwa i Filologii Polskiej UAM oraz Slawistyki PAN organizują konferencję naukową „Musical i historia”, która pozwoli ukazać paletę chwytów i motywacji stojących za ożywianiem przez musicale postaci i wydarzeń z historii. W roli prelegentów wystąpią: Joanna Roszak, Przemysław Kieliszewski, Wojciech Bernatowicz, Wojciech Kościelniak, Marcin Zawada, Mirosław Różalski, Marek Golonka, Daniel Wyszogrodzki oraz Joanna Maleszyńska.

Dodatkowo, 11 września w ramach kina plenerowego przy siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu, odbędzie się pokaz filmowy spektaklu „Białoruś Obrażona” Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dzieło reżysera Jerzego Jana Połońskiego przypomina dramatyczną kronikę, subiektywną, pisaną gorączkowo, emocjonalną. Jest wręcz wściekłą relacją z wydarzeń, które miały miejsce niedawno, tuż za naszą wschodnią granicą. Widzowie stają w obliczu władzy autorytarnej, przed jej fałszywym obliczem niby-demokracji.

Po każdym spektaklu oraz pokazie filmowym odbędą się spotkania z aktorami i twórcami prowadzone przez recenzenta i krytyka teatralnego Tomasza Domagałę.

Bilety na poszczególne spektakle, 3-dniowe karnety oraz pozostałe informacje można znaleźć na: www.teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr i na www.fb.com/CzasNaTeatr. Kupując karnet, widzowie otrzymają w wiadomości mailowej informację o otrzymanym rabacie na czwarty spektakl – Irenę. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Na pokaz filmowy „Białoruś Obrażona” obowiązują bilety za 5 zł, jednak dla posiadających karnety wstęp jest bezpłatny.

HARMONOGRAM WYDARZENIA CZAS NA TEATR:

CESARZ Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

9 WRZEŚNIA | GODZ. 19.00 | AULA ARTIS

IRENA Teatr Muzyczny w Poznaniu
10 WRZEŚNIA | GODZ. 19.00 | TEATR MUZYCZNY W POZNANIU

THRILL ME. HISTORIA LEOPOLDA I LOEBA Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie
11 WRZEŚNIA | GODZ. 17.00 | AULA ARTIS

MURY JERYCHA Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
12 WRZEŚNIA 2022 | GODZ. 19:00 | AULA ARTIS

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
MUSICAL I HISTORIA. Konferencja naukowa
9 WRZEŚNIA | GODZ. 14.00 | TEATR MUZYCZNY W POZNANIU
BIAŁORUŚ OBRAŻONA Teatr Miejski w Gliwicach
11 WRZEŚNIA | GODZ. 20.00 | TEATR MUZYCZNY W POZNANIU

Źródło:

Materiał nadesłany