EN

11.08.2020, 11:46 Wersja do druku

Poznań. Finał Malty w czasie zarazy

Finałowy, piąty krok letniego festiwalu Malta odbędzie się między 20 a 30 sierpnia. W programie m.in. Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, debata na pl. Wolności z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz instalacja z Instytutem Goethego Znikający mur, powrót Hamleta w reż. Mai Kleczewskiej, koncerty Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise, spacery z mapami sentymentalnymi Dębca i Głównej, rzeźbienie w glinie upamiętniające ludzi budujących jezioro Rusałka, premierowe akcje młodzieży regenerujących Ziemię, eksperymenty i wystawy Generatora Malta w opuszczonej pływalni Olimpia wokół tematu Woda jest tobą. Poznaj szczegóły programu. To naprawdę już ostatnie wydarzenia, bądźcie z Maltą w czasie zarazy do końca!

mat. festiwalu

Mobilny teatr zatrzyma się 20 sierpnia w Parku Wieniawskiego z muzycznym spektaklem Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. Dwie ostatnie debaty Forum odbędą się 21 i 29 sierpnia: w Fundacji Malta o demokracji w kryzysie porozmawiają Adam Bodnar, prof. Dorota Piontek, Jarosław Kuisz, a na pl. Wolności o Sztuce wobec ideologii dyskutować będą Agnieszka Holland, Adam Michnik, Alicja Biała, dr Wojciech Marchwicki, Adam Klepczyński i Michał Merczyński. Debaty będą transmitowane także w sieci, poprowadzi je dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka.

Sierpień w Poznaniu należy do artystów i artystek Generatora Malta. To czas podsumowań i premier ich projektów, w których na różne sposoby zajmowali się hasłem Woda jest tobą. Kuratorka Joanna Pańczak wraz z koordynatorami programu Joanną Spychałą, Mateuszem Nowackim, Sonią Borkowicz oraz Patrykiem Moszką zapraszają do przestrzeni nieczynnej pływalni Olimpia przy ul. Taborowej na finałową wystawę Woda jest tobą – efekty swojej pracy zaprezentują: Kolektyw Nurkowy Bojka, Pamela Bożek, CUKRY, Maria Ornaf i Zuzanna Zachara-Hassairi, Ola Juchacz, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Małgorzata Myślińska oraz Kolektyw Przepływ. Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba przywrócą wodę w tym nieczynnym basenie przy użyciu hydrofonu, kwadrofonicznego systemu audio i projekcji wideo już 21 sierpnia. Pascal Marquilly i Gustavo Carvalho zaprezentują na mecie toru regatowego Jeziora Malta film inspirowany twórczością Tadeusza Kantora z koncertem fortepianowym na żywo. Sara Alavi opowie historię jeziora Rusałka i budujących go osób podczas instalacji Rusalka’s Tales. Młodzi aktywiści i artystki z poznańskich liceów pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej przedstawią serię działań o ludzkiej odpowiedzialności za przyszłość Ziemi z perspektywy wody – zapraszają na pokaz filmu, koncert, spektakl oraz performans miejski. Na koniec, Zielona Grupa i Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zabiorą publiczność na spacery śladami map sentymentalnych Głównej oraz Dębca – na fyrtlach zagrają Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise. Zapraszamy także z Teatrem Polskim w Poznaniu na pokazy Hamleta w reż. Mai Kleczewskiej w Starej Rzeźni oraz do odwiedzenia instalacji interaktywnej Instytutu Goethego, która stanie na pl. Wolności między 24 a 27 sierpnia.

HARMONOGRAM:

20.08, g. 20.00-21.30 Piosenki na koniec świata, reż. Maciej Podstawny, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu / mobilny teatr

21.08

g. 17.00-18.30 Forum Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie, Dorota Piontek, Jarosław Kuisz, Adam Bodnar, Karolina Lewicka / debata

g. 20.00, 20.45, 21.30 Zanurzenie, Dawid Dąbrowski, Evgeniia Klemba / koncert

24.08, g. 13.00-22.00 otwarcie instalacji Znikający mur, Instytut Goethego

25.08

g. 10.00-22.00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja

g. 16.00-19.00 wernisaż wystawy Rusalka’s Tales, Sara Alavi

26.08

g. 10.00-22.00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja

g. 16.00-19.00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa

g. 17.00-18.30 Woda – solidarność – migracje, Poznańska Garażówka / debata online

g. 19.00-20.30 Waterkill, Zielona Trawka / film i debata

27.08

g. 10.00-22.00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja

g. 16.00-19.00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa

g. 18.00, 21.00 Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl

g. 20.30-21.30 Distant Horizons, Pascal Marquilly, Gustavo Carvalo / film z koncertem fortepianowym na żywo

28.08

g. 16.00-19.00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa

g. 18.00, 21.00 Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl

g. 18.00-21.00 wernisaż wystawy Woda jest tobą, Generator Malta

g. 18.30-19.00 spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem, Kolektyw Przepływ

g. 19.00-19.30 Wet fingers, Ludzie DoWody / performans

29.08

g. 12.00-16.00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa

g. 12.00-18.00 Woda jest tobą, Generator Malta / wystawa

g. 12.00-13.30 Nurkowanie to zaufanie, Kolektyw Nurkowy Bojka / warsztaty

g. 14.00-15.30 Sztuka wobec ideologii / debata

g. 15.30-17.00 Warsztaty z obliczania śladu wodnego, Kolektyw Przepływ

g. 16.30-17.30 Mitologia klimatyczna, Aqurat / performans teatralny

g. 18.00, 21.00 Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl

g. 18.00-19.30 Mapa sentymentalna Głównej / premiera mapy i spacer

g. 20.00-21.00 Enchanted Hunters / koncert na finał Mapy Sentymentalnej Głównej

30.08

g. 12.00-16.00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa

g. 12.00-18.00 Woda jest tobą, Generator Malta / wystawa

g. 16.00-17.30 Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych, Kolektyw Przepływ / wykład

g. 17.00-18.30 Mapa sentymentalna Dębca / premiera mapy i spacer

g. 19.00-20.00 Tropical Soldiers in Paradise / koncert na finał Mapy Sentymentalnej Dębca

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

Koniec świata może być piękny! Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha w Parku Wieniawskiego na finał mobilnej sceny Malty

To będzie ostatni plenerowy spektakl festiwalu Malta – mobilna scena na finałowy występ zatrzyma się w Parku Wieniawskiego, a na jej deskach zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Zapraszamy na Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. To dowcipna, choć katastroficzna opowieść o końcu cywilizacji. Niezwykła muzyka, świetna zabawa, nostalgia, autoironia i wielkie historyczne przemowy, które nagle straciły na wartości i w obliczu kryzysu domagają się uaktualnienia. Ostatni koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji zagramy 20 sierpnia o godz. 20:00. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej od 14 sierpnia oraz na stronie i w aplikacji Going.

Sztuka, ideologia, migracje – w kroku piątym trzy debaty

W piątym kroku zapraszamy na trzy debaty. Na pl. Wolności będziemy dyskutować o sztuce wobec ideologii, o kryzysie demokracji, a także o obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych na trzeciej debacie Poznańskiej Garażówki.

Agnieszka Holland, Adam Michnik, dr Wojciech Marchwicki, Adam Klepczyński i Alicja Biała będą gośćmi debaty Sztuka wobec ideologii. Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy, podważają autonomiczność sztuki. Jednak czy sztuka w ogóle może być autonomiczna? Czy da się walkę przeciw próbom ograniczania prawa do swobody twórczej skoordynować? Jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy? Punktem wyjścia do rozmowy będzie proces Fundacji Malta kontra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Debatę poprowadzą Karolina Lewicka i Michał Merczyński. Zapraszamy 29 sierpnia o godz. 14:00 na pl. Wolności – wstęp wolny.

Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie – to temat debaty Forum, która odbędzie się 21 sierpnia w Fundacji Malta. O manipulowaniu „zwykłymi” ludźmi i populizmie mówiło się w kontekście zwycięstwa Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, brexitu w Wielkiej Brytanii, umocnienia się Frontu Narodowego we Francji i trzykrotnej już wygranej PiS w Polsce. Wcześniej z kolei wielu filozofów i socjologów podkreślało, że władzę sprawuje elita posiadająca pieniądze i wiedzę, a gardząca społeczeństwem. Czy demokracja musi być w ciągłym kryzysie? Czy koronawirus pozwoli wyjść poza podział populizm albo oligarchia? Zapytamy politolożkę prof. UAM Dorotę Piontek, historyka państwa i prawa, analityka polityki Jarosława Kuisza oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka. Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 14 sierpnia.

Trzecia internetowa debata Poznańskiej Garażówki zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje zostanie poświęcona obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych stanowiących zarówno istotny, jak i niebezpieczny etap szlaków migracyjnych. Gośćmi rozmowy będą m.in. artystka i aktywistka Pamela Bożek, przedstawiciele organizacji Sea Watch, prowadzenie Katarzyna Czarnota. Debata odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta. Wszystkie trzy debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Hamlet Mai Kleczewskiej wraca do Starej Rzeźni

Nagradzany Hamlet w reż. Mai Kleczewskiej Teatru Polskiego w Poznaniu powraca na afisz w ramach festiwalu Malta. – Hamlet, grany przez ukraińskiego aktora Romana Lutsky’iego pyta o możliwość Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi, tu i teraz, międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog – piszą twórcy. Spektakl będzie pokazywany między 27 a 30 sierpnia w Starej Rzeźni. Widz dzięki wielokanałowym słuchawkom, które otrzymuje przy wejściu, sam wybiera, których fragmentów historii chce posłuchać. W trakcie jej trwania dowolnie sam decyduje, kiedy zmienić kanał dźwiękowy. Struktura Hamleta pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki. Bilety można kupić w serwisie www.bilety24.pl lub od 18 sierpnia w kasach Teatru Polskiego.

fot. Magda Hueckel

Dźwiękowo-wizualne Zanurzenie wewnątrz nieczynnego basenu Olimpia

Dawid Dąbrowski, Evgeniia Klemba i Generator Malta otwierają ponownie przestrzeń nieczynnej dziś pływalni Olimpia – wewnątrz pustego basenu odbędzie się muzyczno-wizualny projekt Zanurzenie. Artyści pracują na zjawisku fatamorgany, które występuje w warunkach skrajnego wyczerpania i niedoboru wody. Uczestnicy zostaną zanurzeni w dźwięku i obrazie basenu. Oko i ucho widza poszukiwać będą wody, której nie ma za pomocą hydrofonu i projekcji wideo. Koncert odbędzie się 21 sierpnia, bezpłatne wejściówki będą dostępne od 14 sierpnia. Obejrzyj wideo-zaproszenie od artystów.

The future will involve us – H20, czyli sztuka odpowiedzialności za przyszłość planety Ziemia

Młodzi aktywiści i artystki z poznańskich liceów, pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej, przygotowują od paru miesięcy serię wydarzeń o ludzkiej odpowiedzialności za przyszłość Ziemi z perspektywy wody. Finałowe działania projektu H20 The future will involve us zaprezentują między 26 a 29 sierpnia. Kolektyw filmowy Zielona Trawka Pictures zaprasza do Kina Muza na pokaz filmu krótkometrażowego oraz debatę – Waterkill to film o różnych postawach, jakie możemy przyjąć w obliczu katastrofy klimatycznej. Młoda Kultura zagra na fontannie na pl. Wolności konceptualny koncert – Młoda woda prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w 2050 roku, gdy woda może okazać się materiałem deficytowym. Kolektyw Aqurat stworzył performans Mitologia klimatyczna, w którym historia antyczna staje się zwierciadłem dla teraźniejszości. Spektakl na plaży nad jeziorem Rusałka ukazuje ważną dla twórczyń walkę – mit kontra fakt. Queerowa grupa Ludzie DoWody pokaże miejski performans w różnych miejscach Poznania. Ich Wet fingers to modowa fantazja, którą chcą zwrócić uwagę na skutki produkcji „szybkiej mody” i szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży z drugiej ręki.Głosy tych, którzy budowali jezioro Rusałka i uchodźców z obozu w Mediolanie na wystawie Rusalka’s Tales Sary AlaviHistoria powstania sztucznego jeziora Rusałka, zbudowanego przez żydowskich i polskich więźniów nazistowskiego obozu pracy przymusowej zainspirowała Sarę Alavi, irańską artystkę wizualną, do powstania instalacji Rusalka’s Tales, którą będzie można oglądać między 25 a 30 sierpnia. – Żeby dowiedzieć się więcej, zapoznałam z mitami związanymi z wodą w kulturze słowiańskiej. Poznałam rusałki: swoimi pięknymi pieśniami wabiły mężczyzn, których następnie topiły. Zaczęłam rozmyślać o wodach w naszych czasach. O rusałce żyjącej teraz w Morzu Śródziemnym. Swoją fascynującą pieśnią o Starym Kontynencie wabi mężczyzn i kobiety na zniszczonych tratwach i prowadzi wielu ku otchłani. Rusałka istnieje nadal – tłumaczy artystka. Alavi postanowiła spotkać opowieści osób budujących dno poznańskiego jeziora z historiami mieszkańców i mieszkanek ośrodka dla uchodźców w Mediolanie, którego jest wolontariuszką. Jej wystawę będzie można zobaczyć w pomieszczeniu przy Piach Barze na plaży nad jeziorem Rusałka w dniach 25-30 sierpnia – wstęp wolny. Przeczytaj wywiad Mike’a Urbaniaka z artystką dla festiwalu w Vogue Polska.

Film z koncertem fortepianowym na żywo i katastrofą klimatyczną w tle

Zapraszamy na film Distant Horizons inspirowany twórczością Tadeusza Kantora z koncertem fortepianowym na żywo na mecie Jeziora Malta. Francuski artysta wizualny Pascal Marquilly przez dwa lata filmował tę samą scenę – 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. W projekcie bierze udział pianista Gustavo Carvalho, który na żywo gra koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága. 27 sierpnia zaprezentują ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, na granicy plaży Malo-les-Bains. Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 14 sierpnia. 

Woda jest przywilejem, prawem, ryzykiem, przyjemnością, życiem – Woda jest tobą. Finałowa wystawa Generatora Malta

Zapraszamy na finałową wystawę Generatora Malta, która podsumuje kilkumiesięczne działania artystek i aktywistów krytycznie przyglądających się relacji człowieka i wody, z perspektywy lokalnej i globalnej. Czego dowiedzieli się o nas samych od wysychających rzek, grzmotu topniejącego lodu na biegunie północnym, płotu biegnącego przez środek dzikiego strumienia, dna jeziora zbudowanego z macew, zapuszkowanych mieszkańców mórz, sprywatyzowanej wody pitnej?

Wystawa Woda jest tobą odbędzie się między 28 a 30 sierpnia w opuszczonej pływalni Olimpia przy ul. Taborowej. W tych przestrzeniach efekty swojej pracy zaprezentują: Kolektyw Nurkowy Bojka Bogdanka w klinie, Pamela Bożek Studnia, CUKRY, Maria Ornaf i Zuzanna Zachara-Hassairi Woda jest tobą, Ola Juchacz Woda jest tobą, Mateusz Kowalczyk We mnie wszystko już płynie, Daria Mielcarzewicz Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie, Małgorzata Myślińska Gęsia skórka, Kolektyw Przepływ Hydronarracje. Zapraszamy także na wernisaż wystawy, który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 18:00 – wstęp wolny.

Wernisażowi oraz wystawie będą towarzyszyć warsztaty Nurkowanie to zaufanie Kolektywu Nurkowego Bojka, warsztaty z obliczania śladu wodnego Kolektywu Przepływ czy wykład Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych dr Marty Kubackiej.

Sentymentalne spacery po Głównej i Dębcu – na finał koncerty Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise

Już po raz trzeci Generator Malta ruszył w podróż po poznańskich dzielnicach w poszukiwaniu mikro opowieści, lokalnych wspomnień i dzielnicowych przygód. W tym roku powstały dwie Mapy Sentymentalne, a ich bohaterkami są kolejne dzielnice Poznania: Główna oraz Dębiec. Zapraszamy na premiery map i sentymentalne wycieczki pełne opowieści mieszkańców, pisane przez obecne w tych miejscach akweny. Oba spacery zakończą się plenerowymi koncertami. 29 sierpnia odkryjemy historię Głównej, posłuchamy o dziecięcych zabawach na brzegach rzeki Główna, czasach działalności młynów i powstaniu osiedlowych stawów. O godz. 20.00 w parku Nadolnik nad rzeką zagra zespół Enchanted Hunters30 sierpnia, spacer po Dębcu, opowieści o powstawaniu pierwszych bloków, z których spacerowano nad Wartę, przystanek na przepięknej Dębinie. Na mecie zagra Tropical Soldiers in Paradise. Udział w spacerach oraz koncertach jest bezpłatny.

Znikający mur – interaktywna instalacja Goethe-Institut na pl. Wolności

Poznań jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć interaktywną instalację Znikający mur stworzoną przez Goethe-Institut – to element europejskiego programu kulturalnego, który powstał z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Znikający mur to zestawienie ulubionych cytatów nadesłanych przez mieszkanki i mieszkańców Europy – fragmenty piosenek, wierszy, cytaty z ulubionych filmów, powieści i pism filozoficznych. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę, bądź przekazać najbliższym tyle klocków, ile uniosą. Znikające klocki mają symbolizować znikający mur. Sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych. Otwarcie instalacji wraz z Konsulem Honorowym Niemiec w Poznaniu odbędzie się 24 sierpnia o godz. 13:00, Znikający mur będzie stał na pl. Wolności do 27 sierpnia. Festiwal Malta jest partnerem wydarzenia.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne