EN

12.09.2020, 13:45 Wersja do druku

Poznań. Dzisiaj premiera musicalu o Paderewskim

Premiera musicalu „Virtuoso” poświęconego Ignacemu Janowi Paderewskiemu odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Autorem scenariusza, muzyki i słów jest Matthew Hardy. 

W roli wybitnego polskiego pianisty, kompozytora oraz polityka i męża stanu występują Janusz Kruciński i Marcin Januszkiewicz. Reżyserem jest Jerzy Jan Połoński.

Dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski podkreślił, że Paderewski, powszechnie kojarzony jako polityk, kompozytor, pianista, był także showmanem, lwem salonowym, bożyszczem tłumów i ulubieńcem kobiet.

- Chcemy odkłamać Paderewskiego, jakiego znamy z podręczników, z nauki w szkole. Liczymy na to, że dzięki temu projektowi Paderewski zostanie odbrązowiony; to człowiek, który nadal może inspirować każdego jako ten, który odniósł ogromny sukces - powiedział Kieliszewski.

Realizatorzy spektaklu podkreślają, że Paderewski był Elvisem swoich czasów. "Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest paddymanią" - podał Teatr Muzyczny.

Poza Paderewskim na scenie pojawią się także m.in. Helena Modrzejewska, Józef Piłsudski, Woodrow Wilson i Roman Dmowski.

Autor libretta i muzyki jest zwycięzcą konkursu zorganizowanego w USA przez Instytut Adama Mickiewicza. Konkurs na musical inspirowany życiem i działalnością Paderewskiego został ogłoszony z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Matthew Hardy na co dzień pracuje na Broadwayu.

Kierownictwo muzyczne objął Radosław Mateja. Autorką choreografii jest Paulina Andrzejewska-Damięcka. Za scenografię odpowiada Mariusz Napierała. Kostiumy stworzyła Agata Uchman. Autorami tłumaczenia są Lesław Haliński i Przemysław Kieliszewski.

Źródło:

PAP