EN

24.09.2024, 14:57 Wersja do druku

Poznań. „Dawno temu w Glutendorfie". Premiera spektaklu w autobusie Jelcz

Co zdarzyło się dawno temu w Glutendorfie? Mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy Główna odtwarzają nieopowiedzianą dotąd historię dzielnicy i nawiązują do idei nieistniejącego już w Poznaniu teatru ludowego. Premiera spektaklu „Dawno temu w Glutendorfie" w reż. Ewy Kaczmarek i Daniela Stachuły odbędzie się 29 września w zabytkowym autobusie Jelcz.

fot. Ula Jocz

Spektakl Dawno temu w Glutendorfie odtwarza ideę teatru działającego sto lat temu, początkowo we wsi, a po przyłączeniu do Poznania — dzielnicy Główna. Teatr służył rozrywce, był miejscem spotkań stowarzyszeń i organizacji (m.in. Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Młodych Polek, Koła Śpiewaczego), przestrzenią wspólną, żywą i własną.

Teatr, który działał na Głównej, był tworzony przez ludzi i dla ludzi — to oni uczestniczyli przygotowaniu i prezentacji spektakli oraz decydowali o ich treści i formie. Tworzyli sztukę, jak powiedzielibyśmy dziś, zaangażowaną społecznie — tłumaczy Kaja Janda, producentka spektaklu.

Ponad sto lat później gest wspólnego i ochotniczego tworzenia teatru zostaje powtórzony. Scenariusz spektaklu Dawno temu w Glutendorfie powstał razem z uczestnikami i uczestniczkami Pracowni scenariopisarskiej, a występują w nim osoby, które wzięły udział w otwartym naborze, w tym mieszkańcy i mieszkanki Głównej.

Akcja spektaklu rozgrywa się w zabytkowym autobusie Jelcz. Autobus-wehikuł czasu zabiera nas w podróż po historii dzielnicy, a jego pasażerami są zarówno duchy przeszłości, jak i symbole czasów współczesnych — robotnicy jadący na poranną zmianę, lokalny animator DJ Nowak, kibic Klubu Sportowego Polonia, bóbr z rzeki Główna czy inwestor, specjalizujący się w „rewitalizacji” kamienic.

Przy pracy nad spektaklem wykorzystaliśmy materiały archiwalne — zdjęcia, recenzje spektakli czy dokumenty udostępnione przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prowadziliśmy też wywiady z wieloletnimi mieszkańcami i mieszkankami Głównej, m.in. odwiedziliśmy Kolonię Karlsbunne na ul. Gnieźnieńskiej — opowiada Daniel Stachuła, współreżyser i współscenarzysta spektaklu.

Budynku na ul. Głównej 38, w którym mieściła się sala teatralna, już nie ma. Lata zaniedbań prywatnego właściciela, na którym (zgodnie z art. 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) spoczywa obowiązek zabezpieczenia i utrzymania zabytku w jak najlepszy stanie, doprowadziły do decyzji o rozbiórce. Ale czy kiedy nie ma już cegieł, ścian i stropów, to oznacza, że historia teatru się skończyła?

fot. mat. teatru

scenariusz:

Ewa Kaczmarek, Anna Szamotuła, Magdalena Chomczyk, Vampek Król, Maria Gmerek, Daniel Stachuła

reżyseria:

Ewa Kaczmarek, Daniel Stachuła

kierownictwo muzyczne i przygotowanie chóru:

Joanna Sykula Sykulska

scenografia i kostiumy:

Idalia Mantas

identyfikacja wizualna:

Kuba Haremza

wideo:

Lava Pies (Adam Romel, Łukasz Gajdek)

współpraca w procesie badawczym:

Paulina Zimowska, Kaja Janda

kierowca autobusu:

Darek „Kot” Bączyk

występują:

Marcin Głowiński, Angelika Mierzwa, Łukasz Krajewski, Arkadiusz Kos, Helena Romanova, Krzysztof Grzegorzyca, Piotr Kaźmierczak, Anna Goel, Dominika Cicha, Klaudia Laś, Kuba Łagowski, Piotr Bojar, Violetta Gapik, Michalina Janas, Anna Kuśnierkiewicz, Ola Piastanowicz, Piotr Nawrocki, Blanka Kęstowicz, Olga Kośmińska, Weronika Suchecka, Dobrochna Bartkowska, Wiktoria Sobota, Hania Adamczyk

oraz Chór Pogłosy w składzie:
Joanna Sykulska, Dasha Tsistanova, Jakub Wierzchowski, Jędrzej Michalski, Adam Rakowski, Łukasz Burzyński, Wiktor Krajcer, Maja Dembska, Olga Płaczek, Maria Ratajczak, Maja Szymańska, Jakub Dabov, Monika Gościniak, Hanna Górnicka-Holeczek, Ewa Żygadło, Bartosz Gorockiewicz, Anastazja Hromak, Katarzyna Talaga, Aleksandra Wojtaszczyk

produkcja:

Kaja Janda, Paulina Zimowska, Daniel Stachuła

organizator:

Stowarzyszenie Młodych Animatorów kultury

Fyrtel Główna

współorganizator:

OFF Opera, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Brama Poznania, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta

partner strategiczny:

MPK Poznań

Projekt „(Re)konstrukcja tradycji — główieński ludowy teatr chłopsko-robotniczy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024 oraz budżetu miasta Poznania.

Wydarzenie jest realizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

Wydarzenie towarzyszy 10. edycji festiwalu OFF Opera.

fot. Ula Jocz

Źródło:

Materiał nadesłany