EN

8.03.2024, 09:29 Wersja do druku

Poznań. CK Zamek świętuje Dzień Teatru przez cały miesiąc

W marcowym programie CK ZAMEK wiele wydarzeń teatralnych, część z nich z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. Świętowanie rozpoczęliśmy już wcześniej wystawą „Teatr powszechny” w Holu Wielkim. A już 14.03 odbędzie się spektakl „Fioletowa krowa” zamkowego „Teatru pod Fontanną”. Pod koniec miesiąca „Wiosenne Odsłony” – przegląd działalności artystów(-ek) z naszych pracowni.

fot. mat. organizatora

5.03-1.04
Wystawa fotograficzna „Teatr powszechny"
Na wystawie fotografii można zobaczyć obrazy zapisane podczas czternastu spektakli, składających się na dorobek zamkowych zespołów teatralnych: Teatru pod Fontanną, Teatru Klucz i Teatru Jest Jak Jest. Autorami fotografii są: Maciej Kaczyński i Leszek Jańczak.

Od 2016 roku w Zamku realizowany jest autorski projekt „Teatr powszechny”, podkreślający uniwersalność języka teatru jako medium sztuki. Składają się na niego premiery i spektakle zamkowych zespołów, gościnne przedstawienia czołowych światowych kolektywów, spotkania z wybitnymi artyst(k)ami, warsztaty, laboratoria, panele dyskusyjne oraz przedsięwzięcia filmowe i wydawnicze.

Wyjątkowość projektu polega na zaproszeniu do współpracy środowisk, które w swojej pracy teatralnej korzystają z narzędzi pierwotnie używanych w celach terapeutycznych. Teatr staje się ich sposobem pokonywania ograniczeń i życiowych kłopotów wynikających z najróżniejszych społecznych i osobistych uwarunkowań.

14.03
Fioletowa krowa” – spektakl Teatru pod Fontanną.
W przedstawieniu twórcy(-czynie) oraz aktorzy(-ki) biorą odwet na samym istnieniu! I choć fizycznie nie zaangażują publiczności w działania na scenie, to jednak zmuszą ją do aktywnego uczestnictwa w pełnej absurdu i nonsensów grze słowno-myślowej. Na spektakl składają się przezabawne wiersze, wierszyki i rymowanki z kręgu literatury angielskojęzycznej.

Wiosna to odrodzenie i rozwój. Nowy początek w życiu przyrody, po szczęśliwie odchodzącej zimie. Przedstawienia prezentowane w programie Wiosennych Odsłon pozwolą przeżyć widowni tę przemianę.

21.03
„Łoo! Matko!” – spektakl Studia Teatralnego
Magdalena Banachowicz i Kinga Rybarczyk zebrały doświadczenia mam z różnych pokoleń. Na scenie dzielą się nimi, próbując odpowiedzieć na wiele pytań: jak poród wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne? Z jakimi problemami mierzy się współczesna matka? Czego potrzebuje? W jaki sposób możemy rozmawiać o macierzyństwie?

22.03
„Zielono mi” – koncert Kuźni Piosenki
Już chyba wszyscy wypatrujemy zielonych liści na drzewach i radosnego śpiewu ptaków. Podczas „Zielono mi”, to nie one będą jednak śpiewać, lecz zespół utalentowanych, pełnych energii życia i zaangażowania członków(-iń) Kuźni Piosenki, czyli zamkowej pracowni zrzeszającej rozśpiewanych ludzi. Pod opieką Tomasza Mazura wydobywają z siebie pełnię wokalnego potencjału. Koncert poprowadzi Dorota Piekarczyk.

23.03
„O Raju” – spektakl Studia Teatralnego
Raj na ziemi – wielu(-e) marzy o nim w obliczu chaotycznego świata, w jakim żyjemy. Czy da się odnaleźć szczęście i spokój? Czy rajski ogród rzeczywiście istnieje, a jeśli tak, to gdzie i jak go szukać? Na wszystkie postawione pytania, ale i te spoza listy, znajdziemy odpowiedź w sztuce. Spektakl jest efektem pracy zespołowej pod opieką Barbary Prądzyńskiej.

24.03
„Tworzywa ruchu/struktury improwizacji” – warsztaty
Pod okiem Katarzyny Pastuszak – tancerki i choreografki – uczestnicy(-czki) zajęć odkryją nowe metody ruchu i improwizacji. Poprzez pracę z instrukcjami choreograficznymi oraz narzędziami inspirowanymi teatrem fizycznym i tańcem butō, rozwiną swoje umiejętności.

24.03
„Ortolan” / Najmniejszy Teatr Świata – koncert piosenki autorskiej Zuzy Wiśniewskiej i Mariusza Oziu Orzechowskiego
Autorskie piosenki o życiu w kraju, który z jednej strony jest pełen nienawiści i zazdrości, z drugiej zaś napawa ciepłem i nadzieją. Śpiewana opowieść o przejściu przez różne etapy obcowania z rzeczywistością: zaczynając od walki, poprzez zabawę, na wzruszeniu kończąc.

Szczegóły Wiosennych Odsłon tutaj

Źródło:

Materiał nadesłany