EN

14.10.2020, 08:30 Wersja do druku

Poznań. Jesienny program performatywny w Pawilonie

Cielesne archiwum, utopia Freda Herko i drag. Jesienny program performatywny w Pawilonie eksploruje ruch i uruchamia queerową wrażliwość.

W nadchodzącym sezonie Pawilon w programie performatywnym Nowe Drogi Teatru we współpracy ze Stowarzyszeniem Korporacja Teatralna zaprezentuje trzy performanse, w tym aż dwie polskie premiery. Na 16 października zaplanowany jest performans First Tattoo / Pierwszy Tatuaż Kuby Borkowicza (polska premiera), na 5-7 listopada polska premiera Sunrise Sunset Przemka Kamińskiego. Sezon zamknie Fast Love Ani Nowak: pokazy zaplanowane są na 19 i 20 listopada.

fot. mat. teatru

First Tattoo / Pierwszy tatuaż to performatywny rytuał, który zaczął rozwijać się w 2016 roku w Oficynie, poznańskiej galerii stworzonej przez Kubę Borkowicza. „Zapraszałem moich przyjaciół i ludzi, którzy mnie inspirują, którzy nigdy nie robili tatuażu, do rozważenia powierzchni mojej skóry jako powierzchni dla ich twórczego wkładu. W zamian za to uczę jak zrobić tatuaż. Tatuaże zapisują ślady chwil w czasie i przestrzeni, w których odbywały się spotkania. Często opowiadają coś o osobie, która go stworzyła lub o idei, która rezonowała między nami.” – mówi performer o genezie performansu.

fot. mat. teatru


Sunrise Sunset to najnowszy projekt choreografa i tancerza, Przemka Kamińskiego. Projekt jest międzynarodową koprodukcją poznańskiego Pawilonu, Stowarzyszenia Korporacja Teatralna oraz berlińskiego HAU Hebbel am Ufer. Sunrise Sunset bazuje na strzępkach materiałów archiwalnych, krążących wokół życia i twórczości amerykańskiego tancerza i choreografa Freda Herko. Członek Judson Dance Theater i bywalec Fabryki Andy’ego Warhola, zasłynął z tego, że zakończył swoje życie ekstrawaganckim skokiem przez okno mieszkania w Greenwich Village w Nowym Jorku. Sunrise Sunset na nowo spogląda na niepełne archiwum Herko i jawi się jako impresjonistyczny portret jego życia, twórczości, relacji i współpracy. Rysuje spekulatywny horyzont, na którym różne materiały archiwalne są ożywione, poszerzone i ponownie wyobrażone. Sunrise Sunset rozciąga się pomiędzy wschodem a zachodem słońca - ciągiem promieniującego blasku.


fot. Pat Mic/mat. organizatora


Projekt Fast Love Ani Nowak składa się z performansów: Bez tytułu oraz To the Aching Parts! (Manifesto). Performansom będzie towarzyszyć video Untitled 3 (don't give advice!), Ania Nowak zaproponuje praktykę queerowania języka – rozsadzania dualistycznych podziałów. Co znajduje się pomiędzy faktami a fikcją? Pracą i czasem wolnym? Myślą a czuciem? Konfliktem a troską?  Fast Love używa dragu jako strategii choreograficznej spekulując na temat lepszej przyszłości: przyszłość queerowej czułości. W ramach odbędą się też warsztaty (21 listopada, g. 12). Zapisy na warsztaty: [email protected].


***


informacje szczegółowe:

First Tattoo / Pierwszy Tatuaż

Pomysł, choreografia, performans: Kuba Borkowicz

Animacje: Arek Zub

Bez tytułu (Untitled)

Tekst, performans: Ania Nowak

Stylizacja: Dusty Whistles

Wsparcie dramaturgiczne: Julia Rodríguez,

produkcja: Komuna//Warszawa

To the Aching Parts! (Manifesto), Zamówione przez HAU Hebbel am Ufer w ramach ”Manifestos for queer futures”. Projekt HAU Hebbel am Ufer przy wsparciu Alliance of International Production Houses by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media.

Tekst, performans: Ania Nowak

Wsparcie dramaturgiczne: Julia Rodríguez

Kostium: Grzegorz Matląg

Dźwięk: Justyna Stasiowska

Untitled 3 (don't give advice!)

produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

głos: Ania Nowak

video:Ola Osowicz

tekst: Kaitlyn Boulding, Ron Padgett, Charles Bukowski, Rumi, Mary Oliver, Jayson Patterson

Sunrise Sunset
Choreografia: Przemek Kamiński
Performans: : Martin Hansen, Przemek Kamiński
Współpraca dramaturgiczna: Tom Engels
Scenografia: Christopher Füllemann
Światła: Jacqueline Sobiszewski
Dźwięk: HAUT
Kostiumy: Sarah Effenberger / FOMME
Video: Imogen Heath
Głos: Melanie Jame Wolf
Technika: Hanna Kritten Tangsoo
Koordynacja produkcji: Ben Mohai

Produkcja: Przemek Kamiński. Koprodukcja: HAU Hebbel am Ufer, Korporacja Teatralna, Pawilon. Zrealizowano ze środków Berlińskiego Senate Department for Culture and Europe. Wsparcie: Tanzfabrik Berlin, TATWERK | Performative Forschung.



Wszystkie powyższe wydarzenia współfinansowane są z budżetu Miasta Poznania w ramach grantu Nowe drogi teatru - cykl prezentacji działań performatywnych z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i tańca (edycja 2020) #poznanwspiera.

bilety:

Kuba Borkowicz, Pierwszy Tatuaż / First Tattoo (polska premiera): bilety 15/25 pln

Przemek Kamiński, Sunrise Sunset (polska premiera): bilety 20/30 pln

Ania Nowak, Fast Love: bilety 20/30 pln

regulamin uczestnictwa:
http://pawilon.org/bezpieczenstwo-podczas-pandemii-covid-19-regulamin-uczestnictwa/

więcej informacji:

[email protected]

Źródło:

Materiał własny