EN

24.06.2023, 13:18 Wersja do druku

Poznań. „Cała nadzieja w jajku" - międzynarodowa produkcja w Teatrze Animacji. Dziś premiera

Premierę spektaklu „Cała nadzieja w jajku” zaprezentuje w sobotę Teatr Animacji w Poznaniu. Ta międzynarodowa produkcja powstała w ramach programu "Wspólnie", realizowanego przy wsparciu UNICEF i poznańskiego samorządu.

fot. mat. teatru

Spektakl wyreżyserowała reżyserka Natallia Levanava. Autorką scenariusza jest Kamila Oleksiak.

Jak powiedziała PAP Aleksandra Marzec-Hubka z Teatru Animacji w Poznaniu przeznaczone dla widzów w wieku od siedmiu lat przedstawienie podejmuje temat ochrony środowiska. Przez 70 minut widzowie mają z zapartym tchem śledzić poszukiwania jajka, od którego zależą losy Ziemi.
"Przedstawiciele fauny, flory oraz widzowie będą uczestniczyć w konferencji, zastanawiając się wspólnie, jak możemy pomóc naszej planecie. W toku obrad okazuje się, że jeden z profesorów przysyła jajko, z którego ma się wykluć stworzenie zjadające plastik. Po krótkiej radości uczestników sympozjum, okazuje się, że jajko znika" – wyjaśniła Marzec-Hubka.
Wtedy właśnie zaczyna się poszukiwanie jajka wraz z międzynarodowym zespołem detektywów: bocianem z Polski, żabą z Białorusi i muchą z Ukrainy.
Spektakl został zrealizowany ze środków UNICEF, przy wsparciu poznańskiego samorządu, w ramach realizowanego od października 2022 do czerwca 2023 programu "Wspólnie".
"Dzięki programowi przez osiem miesięcy prezentowaliśmy spektakle, realizowaliśmy spotkania i warsztaty, a także gościliśmy grupę artystów-rezydentów. Wojna w Ukrainie i trudna sytuacja polityczna na Białorusi sprawiły, że artyści z tych krajów zmuszeni byli wyjechać. Dzięki programowi UNICEF mogliśmy stworzyć dla nich w Teatrze Animacji przestrzeń do pracy twórczej i rozwoju" – powiedziała Aleksandra Marzec-Hubka.

Wszystkie wydarzenia miały charakter integracyjny, realizowane były dla wielokulturowej i wielojęzycznej społeczności Poznania. Zwieńczeniem tych działań jest sobotnia premiera spektaklu. Koncepcję przedstawienia przygotowały artystki z Białorusi: reżyserka Natallia Levanava i aktorka Alena Hiranok oraz ukraińska aktorka Juliia Semenenko-Kożuch.
Muzykę skomponował pochodzący z Białorusi Andrei Ewdokimow. Scenografię przygotował Robert Romanowicz. W spektaklu występują także: Alicja Helfojer i Marek A. Cyris. 

Źródło:

PAP