EN

21.07.2021, 10:14 Wersja do druku

Poznań. "Białoruska pieśń jest potężną bronią". Niezwykły koncert na placu Wolności

Legendarny zespół Wolny Chór z Białorusi po raz pierwszy zabrzmiał w Europie i to na poznańskim placu Wolności we wtorek, 20 lipca.

Zakazany na Białorusi, wolny w Polsce. Wolny Chór jest jednym z niepowtarzalnych fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi. We wtorek wieczorem po raz pierwszy można było posłuchać tradycyjnych, zapomnianych już, historycznych hymnów Białorusi, które Wolny Chór wskrzesza i daje im nowe życie. Do tej pory można było je posłuchać tylko w serwisie YouTube. Na placu Wolności, miejscu bardzo wymownym, odbył się we wtorek pierwszy europejski koncert grupy z Białorusi.

Występ przyciągnął wiele osób, które przyszły na plac dzierżąc w dłoniach białoruskie flagi na znak solidarności.

"Wolny Chór dał nowe życie zapomnianym historycznym hymnom Białorusinów: „Pogoń ", „Marsz wojskowy", „Wszechmogący Boże". Te pieśni budzą w ludziach poczucie godności i odwołują się do najlepszych tradycji patriotycznych" - piszą jego przedstawiciele.Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Białoruska pieśń jest potężną bronią". Niezwykły koncert na placu Wolności

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.