EN

24.06.2024, 12:55 Wersja do druku

Poznań. Festiwal Teatrów Ulicznych OFF: Premiery/Prezentacje z premierą Teatru Ósmego Dnia

Teatr plenerowy znów zawładnie Poznaniem! W samym sercu miasta, na placu Wolności i placu Kolegiackim zobaczymy aż 6 spektakli ulicznych, zarówno młodych zespołów, jak i doświadczonych twórców. Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się w pięknej nocnej scenerii nadchodzącego lata.

fot. mat. teatru

Organizatorem festiwalu jest Teatr Ósmego Dnia, który od 18 lat ogłasza konkurs na scenariusz nowych spektakli „OFF: Premiery / Prezentacje”. W tym roku zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie projektu spektaklu plenerowego. W Poznaniu ma to szczególne znaczenie, bo stolica Wielkopolski jest od wielu dekad nieformalną stolicą teatru alternatywnego. Teatr Ósmego Dnia z kolei był jednym z prekursorów tworzenia spektakli ulicznych w naszym kraju.

W plenerze zobaczymy dzięki temu trzy nowe produkcje laureatów tego konkursu. Grupa Modern Duo przeniesie nas w czas wspomnień, wykorzystując w swoim spektaklu kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. „Pod gruszą” jest historią dwóch ludzi (przyjaciół, kochanków, wrogów, nieznajomych połączonych zrządzeniem losu?), próbujących uciec od otaczającej rzeczywistości w wyimaginowany świat. Udają się na permanentny urlop od życia. W roku 2076 roku dzieje się akcja kolejnego spektaklu „TEKKK-Ło spada na Ziemię” stworzonego przez Trupę Santa Mony. Na naszej planecie pozostały już tylko dwa plemiona: pierwsze podłączone pod Wielkiego X'a - totalitarnego władcę, który wysysa z ludzi życiową energię, w zamian dając nieograniczony dostęp do wszelkiej elektroniki. Drugie dziko żyjące, którym pozostała tylko Nadzieja - ostatnia szamanka, jeszcze oddychająca. W jej wizjach pojawia się ktoś, coś, czysta, kosmiczna energia - TEKKK-Ło - która, który, które spada na Ziemię, by pomóc ją ocalić. W piątek 5 lipca zobaczymy spektakl Grupy Pomarańcze „W nicość”. Przedstawia on Człowieka wciąż zapętlonego w błędach historii, w której niepokojąco często zakłada na siebie maskę „bestii”. Pozostaje niepewny tego, co już wie oraz tego, czego wciąż musi się nauczyć o świecie. Twórcy zastanawiają się: „Może pora przeprowadzić rewolucję i wywrócić świat do góry nogami? Tylko czyj – nasz, czy ich? A może jedynym ratunkiem dla „tego” świata jest porzucenie go na rzecz innego, stworzonego od nowa?”

Festiwal będzie też miejscem premiery spektaklu Teatru Ósmego Dnia, który w tym roku obchodzi 60-lecie swego istnienia. Premierowe widowisko będzie poświęcone wszystkim głodomorom świata, istotom niegodnym życia, ludzkim śmieciom, zbędnym balastom zdrowego społeczeństwa. Ósemki przywołają i wyprowadzą na ulice charaktery i sytuacje z utworów literackich i zapisków Franza Kafki. Chcą skonfrontować je z odbiorcami i udowodnić, że światy Kafki nie są hermetyczne i nie są dostępne tylko dla zamkniętych kręgów intelektualistów, ale dotyczą sytuacji uniwersalnych, ważnych dla każdej i każdego z nas, również dla przypadkowych przechodniów, którzy rzadko bywają w teatrze.

Z Krakowa na plac Wolności przyjedzie Teatr KTO. Słynna krakowska scena pod dyrekcją Jerzego Zonia wystawi spektakl „Arcadia”. Osnową i tematem zasadniczym przedstawienia jest lament po śmierci bohatera, pokazujący jego dobre i złe uczynki. Życie współczesnego Everymana (od narodzin po śmierć) jawi się jako rytuał przemijania odtańczony w szalonym tempie. Nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej sceny spektaklu.

https://www.youtube.com/watch?v=Pbef7QmKyzs&ab_channel=TeatrKTO

Zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych będzie pokaz spektaklu „Arka” Teatru Ósmego Dnia. Przypomina on nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty i tęsknią za utraconym domem. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, statek przesuwa się wśród publiczności.

https://www.youtube.com/watch?v=Qf9SMNHPrsA&ab_channel=teatr8dnia

Motywem przewodnim Festiwalu OFF:Premiery/Prezentacje jest hasło „Bestia spada na ziemię”. Będziemy mogli przyjrzeć się temu, co jest bestią we współczesnym świecie, czego się boimy, na co czekamy i czego spodziewamy się w najbliższej przyszłości.

FESTIWAL TEATRÓW ULICZYCH OFF: PREMIERY/ PREZENTACJE

Plac Wolności / Plac Kolegiacki / Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania

3 LIPCA, g. 19:30

„Pod gruszą” / MODERN DUO

Plac Wolności

3 LIPCA, g. 21:00

„ARCADIA” / TEATR KTO

Plac Wolności

4 LIPCA, g. 21:00

„TEKKK-Ło spada na Ziemię” / TRUPA SANTA MONY

4 LIPCA, g. 22:00

PREMIERA

„Stracony sen” / TEATR ÓSMEGO DNIA

5 LIPCA, g. 21:00

„W nicość” / GRUPA POMARAŃCZE

5 LIPCA, g. 22:00

„Arka” / TEATR ÓSMEGO DNIA

Harmonogram i opisy spektakli dostępne na stronie www.teatrosmegodnia.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne