EN
4.03.2022, 09:10 Wersja do druku

Powiązani z Putinem artyści mają monopol na zachodnich scenach. To przerażające. Nie chcę ich słuchać

Inne aktualności

Nie wiem doprawdy, co ci kulturalni zachodni artyści widzą w rosyjskich muzykach i na czym polega ta szczególna atrakcyjność Rosjan w oczach zachodniej publiczności, której długo było obojętne popieranie Putina przez ulubieńców.

Od wybuchu wojny łapię się na tym, że wchodzę na facebookowe i instagramowe profile znanych muzyków i sprawdzam, czy w jakikolwiek sposób odnoszą się do tragedii w Ukrainie. Czy ich to w ogóle obchodzi? Czy o tym wiedzą, a jeśli tak - to czy reagują?

Nie należy się tego spodziewać po rosyjskich muzykach mieszkających i występujących w Rosji – mają zbyt dużo do stracenia. A przecież odwagi nie brakowało kilkorgu dyrektorom moskiewskich teatrów, którzy w pierwszych dniach wojny natychmiast złożyli rezygnację, czy rosyjskim pisarzom i intelektualistom, których wypowiedzi i artykuły publikuje Wyborcza.pl.

Wojna na Ukrainie. Proputinowska klika wokół Giergijewa

Żadnego potępienia tej wojny nie można się spodziewać ze strony artystów, którzy od lat już popierają politykę Putina i w 2014 r. podpisali list poparcia dla aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Mam tu na myśli choćby wirtuoza fortepianu Denisa Matsujewa, którego koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku został odwołany zaraz na początku tej wojny, czy znakomitego altowiolistę Jurija Baszmieta.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Powiązani z Putinem artyści mają monopol na zachodnich scenach. To przerażające. Nie chcę ich słuchać

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anna S. Dębowska

Data publikacji oryginału:

04.03.2022

Wątki tematyczne