EN

17.08.2020, 14:09 Wersja do druku

Pomorskie. Pokazy spektaklu „Mała Oj-czy-zna” w ramach programu Kultura dostępna

scena ze spektaklu

Spektakl wyprodukowany przez Fundację Pomysłodalnia otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zostanie pokazany w dziewięciu miastach województwa pomorskiego. Wstęp dla widzów jest darmowy.

Terminarz bezpłatnych pokazów spektaklu w ośrodkach kultury na Pomorzu:

19.08 Kościerski Dom Kultury
22.08 Kosakowskie Centrum Kultury w Pierwoszynie
22.09 Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie
23.09 Żuławski Ośrodek Kultury
24.09 Gminny Dom Kultury w Lini
25.09 Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich
27.09 Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie
29.09 Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku
30.09 Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku

Pokazy spektaklu odbywają się w ramach zadania Mobilna „Mała Oj-czy-zna”. Projekt wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na nowoczesne, systemowe metody edukacji kulturalnej dla najmłodszego widza, w oparciu o zagadnienia związane z ekologią oraz globalną kwestią ochrony owadów zapylających. Spektakl dotyka zagadnień związanych z budowaniem małych społeczności, koncentruje uwagę na sprawach najistotniejszych w globalnym ujęciu poprzez małe wspólnoty – w poczuciu aktywnej współpracy oraz odpowiedzialności za środowisko i zasoby, które są nadmiernie eksploatowane.

Na projekt składają się: pokaz spektaklu, rozmowa, warsztaty animacyjne związane z tematyką przedstawienia, scenariusze lekcyjne, w tym propozycje działań edukacyjnych i wychowawczych - dostępne na stronie spektaklu: https://malaojczyzna.pomyslodalnia.pl/.

Skoncentrowana edukacja pozwala na zmianę nawyków i nastawienia.



scena ze spektaklu

O spektaklu

„Mała Oj-czy-zna” to bajka dla każdego, kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety. To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji w pomorskich lasach/albo w każdym innym miejscu w Polsce i na świecie:) spotyka na swojej drodze różne, ciekawe stworzenia. Czy uda się im rozwiązać problem, o którym opowie im przybyszka? Czy podejmą ryzyko wspólnego działania i wykażą się gotowością do niebanalnych akcji? Jak bardzo mała bohaterka może wpłynąć na myślenie człowieka o przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się i zaśpiewać podczas spektaklu.

Dla współczesnego człowieka rozmowa na temat pszczół i owadów zapylających powinna być wstępem do masowych działań na rzecz ocalenia tych, dzięki którym nasza planeta funkcjonuje. Globalne zagrożenie wyginięcia zapylających to bardzo realny problem nas wszystkich, których los zależy od pracowitości owadów. Nic nas nie może usprawiedliwić przed niewiedzą na temat skali problemu, skutkami bierności i wyłącznie konsumpcją. Nadszedł czas na działania w przestrzeniach domowych i lokalnych, w małych ojczyznach, aby w łatwy i skuteczny sposób przyczynić się do ocalenia nas samych. Ziemia jest za mocno eksploatowana, jedzenie jest marnowane i jest go coraz mniej. Ratujmy pszczoły!
Spektakl „Mała Oj-czy-zna” to przede wszystkim znakomita zabawa z lalkowymi bohaterami. Porywająca muzyka i inspirujące piosenki zaktywizują największych malkontentów.

Reżyseria, scenariusz: Magdalena Olszewska
Scenografia, projekt i wykonanie lalek: Karolina Górska
Muzyka: Krzysztof Wojciechowski
Plakat: Jacek Staniszewski
Obsada: Hanna Łubieńska, Grzegorz Miller/Dariusz Czarniecki
Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 4-10 lat
Premiera: 2018
Strona spektaklu: malaojczyzna.pomyslodalnia.pl
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia

O programie Kultura dostępna

Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Ważnym aspektem jest uwzględnienie potrzeb osób mających utrudniony dostęp do kultury i niezaangażowanych w życie kulturalne. Podejmowane działania mają stwarzać warunki do włączania i współdziałania przedstawicieli różnych grup społecznych w życiu kulturalnym, zdobywania pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą oraz budowaniu kompetencji odbiorców kultury. Celem programu jest wspieranie zadań o charakterze niekomercyjnym, które zapewniają całkowicie bezpłatny dostęp odbiorców do oferty kulturalnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany