EN

15.12.2020, 15:14 Wersja do druku

Polskie Radio. Zespół Lemon gwiazdą Gali Finałowej „Choinek Jedynki” 2020

W sobotę 19 grudnia, tuż po godz. 17.00, Program 1 Polskiego Radia zaprasza na galę finałową 19. Akcji Charytatywnej „Choinki Jedynki”, którą uświetni wyjątkowy, zimowy koncert zespołu LemON. – Staramy się być blisko uczuć, blisko ludzi i być w tym prawdziwi – mówi Igor Herbut, charyzmatyczny lider grupy. Transmisja wydarzenia na antenie Jedynki, a streaming w mediach społecznościowych stacji oraz w Portalu Polskiego Radia.

Igor Herbut , fot. Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Przypomnijmy, że licytacje świątecznych prac i podarunków Przyjaciół Programu 1 przyniosły rekordową od lat kwotę 177 626 zł. Muzyczne podsumowanie akcjito podziękowanie dzieciom
i młodzieży, czyli uczestnikom konkursu rysunkowego, wybitnym artystom, sportowcom
i naukowcom, którzy przekazali swoje dary na aukcje oraz przede wszystkim Słuchaczom za niezwykłą hojność i chęć pomocy najbardziej potrzebującym. Zebrane środki wesprą podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.


W najbliższą sobotę 19 grudnia o świąteczną atmosferę zadba LemON – jeden z najbardziej oryginalnych zespołów rodzimej sceny muzycznej z wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem Igorem Herbutem na czele. Artyści mają na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków –najważniejszych nagród fonograficznych w kraju. Wszystkie teledyski grupy osiągnęły łącznie niemal 100 milionów odsłon.

Podczas koncertu muzycy zaprezentują utwory z trzeciej płyty pt. „Etiuda zimowa”.Krążek zawiera m.in. kolędy i pastorałki w języku polskim, łemkowskim, białoruskim oraz ukraińskim. – LemON to trochę taka chimera ludzi pochodzących z różnych regionów Polski, z różnego kręgu etnicznego
i kulturowego i to wyszło podczas realizacji tej płyty
– mówił Igor Herbut w „Muzycznej Jedynce”. – Szukaliśmy koloru i brzmienia zimy. Zawsze chciałem nagrać taką płytę, to było moje marzenie. Cieszę się, że stworzyłem ją razem z ludźmi, którzy mi ufają i są wspaniałymi muzykami – dodał artysta. Na płycie, oprócz specjalnych aranżacji tradycyjnych pieśni, znalazły się także autorskie kompozycje zespołu, które w trakcie nadchodzącego występu zabiorą słuchaczy Programu 1 do niezwykłego, barwnego i często bardzo osobistego świata dźwięków, będącego wielokulturową opowieścią
w niezapomnianej muzycznej oprawie.

Ponadto Igor Herbut wziął udział w nagraniu albumu „95 lat Polskiego Radia”. Do współtworzenia unikatowego projektu dla uświetnienia swojej 95. rocznicy, Polskie Radio zaprosiło sprawdzonych przez lata specjalistów – swoich słuchaczy. To Oni wybrali utwory, które znalazły się w albumie wieńczącym ten jubileuszowy rok. Specjalne, dwupłytowe wydawnictwo zawiera 16 wyjątkowych piosenek, na stałe wpisanych w kanon polskiej muzyki rozrywkowej – zaprezentowanej w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina.

Gospodarzami wydarzenia w Studiu S3 Polskiego Radia będą dziennikarze Programu 1: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych. Streaming gali bez udziału publiczności na Facebooku Jedynki Polskiego Radia, na kanale YouTube oraz w Portalu PolskieRadio.pl.

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem po raz szósty objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Źródło:

Materiał nadesłany