EN

2.12.2020, 12:13 Wersja do druku

Polskie Radio. Wielki finał 19. Akcji Charytatywnej Programu 1

W Wielkim Finale 19. Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia „Choinki Jedynki”, pod młotek trafią prace dzieci nagrodzone w świątecznym konkursie plastycznym i rysunki wykonane przez podopiecznych dwóch organizacji pozarządowych, którym przekazane zostaną zebrane środki: Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. Początek finałowych licytacji w sobotę 5 grudnia tuż po godz. 8.00. Honorowy patronat nad akcją po raz szósty objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

fot. Grzegorz Jakubowski / mat. organizatora

Spośród blisko 1000 nadesłanych prac, w tym również spoza Polski (m.in. z Łotwy), jury konkursu rysunkowego „Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia” w składzie: Aneta Kosin, Marek Jaromski
i prof. Franciszek Maśluszczak
, wybrało 20 nagrodzonych i 40 wyróżnionych obrazków. Dodatkowo jeden z autorów otrzyma nagrodę specjalną od Marcina Kusego,dyrektora Programu 1 Polskiego Radia – radio cyfrowe DAB+. W sobotę 5 grudnia, w godz.8.05-19.30,dziennikarze stacji zapraszają naWielki Finał wydarzenia, czyli całodziennąlicytację 32 bożonarodzeniowych prac: 20 zwycięskich obrazków i 12 rysunkówpodopiecznych fundacji oraz stowarzyszenia, na rzecz których przekazany zostanie dochód z akcji.


Ponadtojeszcze tylko przez 2 dni, czyli do piątku 4 grudnia, w audycji „Cztery pory roku” (godz. 9.05-12.00) odbędą się licytacje upominków przekazanych przez Przyjaciół Programu 1wybitnych artystów, sportowców i naukowców. Akcję kolejny raz wsparła Agata Kornhauser-Duda, przekazując świąteczny obrazek wykonany techniką decoupage oraz złoty naszyjnik, który towarzyszył Pierwszej Damie w trakcie ostatniej audiencji u Papieża Franciszka – Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia, które przypada w trudnym czasie epidemii, powinniśmy być szczególnie wyczuleni na potrzeby innych. Podarujmy im szczęście – to, czego brak odczuwają na co dzień. Możemy spowodować, że poczują się lepiej, że doda im otuchy myśl o istnieniu ludzi dobrej woli, którzy o nich pamiętają. Dlatego również ja, z ogromną i szczerą radością, już po raz szósty angażuję się w radiową akcję „Choinki Jedynki”, która
w przyszłym roku będzie świętować swoje 20-lecie –
podkreśla Małżonka Prezydenta RP.

W tym roku swoje dary przekazali również: zespół Blue Café, Zbigniew Cierniak z Zespołem Pieśni
i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Roman Czejarek, Malwina de Bradé, Anna Dymna, Viki Gabor, Aleksandra Gintrowska, Marcin Gortat, Igor Herbut, Hubert Hurkacz, Paweł Janas, Otylia Jędrzejczak, Jula, Kajetan „Kajto” Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Czesław Lang, Filip Lato, Małgorzata Lazarek, Adam Małysz, prof. Krzysztof Meissner, prof. Andrzej Nowak, Wiesław Ochman, Polski Związek Piłki Nożnej, Roksana Węgiel, prof. Henryk Skarżyński, Iga Świątek, Paweł Tur i Związek Artystów Scen Polskich. Podczas minionych lat wiele osób okazało swoje serce i pomoc, uczestnicząc w tej niepowtarzalnej i szlachetnej inicjatywie. W tym roku ma ona nieco innych charakter i przebieg, ale wierzę, że jej zasięg będzie równie duży, jak w latach minionych – dodaje Pierwsza Dama.

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne