EN

3.04.2021, 11:37 Wersja do druku

Polskie Radio. Premiera słuchowiska „Dziady” cz. II

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia przygotował słuchowisko według II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Premiera radiowej odsłony dramatu w reżyserii Andrzeja Seweryna już w najbliższą sobotę 3 kwietnia o godz. 21.35 na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

fot. Katarzyna Chmura

Druga część Mickiewiczowskich „Dziadów” to efekt zainteresowania poety kulturą ludową Polski i Litwy, jej duchowością oraz rytuałami wywodzącymi się z czasów pogańskich, które za życia Mickiewicza były już, jako praktyki zabobonne, surowo zakazane przez Kościół. Tradycja obrzędu dziadów, czyli wywoływania z zaświatów dusz zmarłych, była na tyle silna, że przetrwała jako obrzęd odprawiany po kryjomu nocą na cmentarzu lub w jego okolicach.

Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Seweryna, połączone z muzyką ludową to próba wyobrażenia sobie tego obrzędu i wejścia w świat wierzeń, kultury i emocji jego uczestników.

Występują: Tomasz Błasiak, Jerzy Schejbal, Anna Cieślak, Antoni Ostrouch, Paweł Krucz, Katarzyna Skarżanka, Dorota Bzdyla, Marta Alaborska, Ewa Domańska, Krystian Modzelewski, Dominik Łoś, Andrzej Seweryn. Śpiew i przygotowanie wokalne aktorów: Maniucha Bikont; reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska; współpraca artystyczna: Anna Skuratowicz.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne