EN

16.10.2020, 15:56 Wersja do druku

Polskie Radio. Premiera nagrodzonego słuchowiska "Dziennik wojenny"

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska na podstawie scenariusza Michała Andruka wyróżnionego trzecią nagrodą w konkursie Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Emisja spektaklu w reżyserii Waldemara Modestowicza z udziałem m.in. Przemysława Bluszcza i Mariusza Jakusa w najbliższą niedzielę 18 października po godz. 21.00.

fot. Grzegorz Śledź, Polskie Radio

– Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Ta wędrówka, ta włóczęga. Czasami łapię się na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym – mówił o sobie rotmistrz Włodzimierz Białobłocki, bohater słuchowiska, wojskowy i poeta. W drogę, za linię frontu, na zachód od Radzymina, zabiera redaktora „Gońca Poznańskiego”, Hieronima Wolnego. Dziennikarz po powrocie do redakcji pisze poruszający reportaż z pola bitwy, wpisujący się w temat zwycięstwa pod Radzyminem 

i kontrofensywy przeciwko bolszewickiej Rosji. Wkrótce po tym nadchodzi przesyłka od rotmistrza Białobłockiego, która oprócz listu zawiera również wyjątkowe przesłanie i… tytułowy „dziennik wojenny”.

W słuchowisku występują: Piotr Bajtlik, Przemysław Bluszcz, Antoni Galicki, Emil Gąsowski, Mariusz Jakus, Michał Kaszak, Aleksander Kaźmierczak, Michał Klawiter, Jakub Kordas, Justyna Kowalska, Piotr Kramer, Kamil Kula, Jakub Pruski, Mateusz Rusin, Konrad Szymański i Konrad Żygadło. Adaptacja: Marta Rebzda, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Renata Baszun.

Przypomnijmy, że pierwszą nagrodę otrzymał Jarosław Jakubowski za scenariusz słuchowiska „Ryngraf”. Laureatką drugiej nagrody została Agnieszka Sławińska za scenariusz słuchowiska „Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920”.

Źródło:

Materiał nadesłany