EN

11.07.2022, 14:18 Wersja do druku

Podsumowanie sezonu 2021 / 2022 w Teatrze Ludowym

Szanowni Państwo, 

Miniony sezon teatralny naznaczony był wojną i toczył się w cieniu pandemii. Pomimo trudności udało nam się przygotować i zaprosić Państwa na 7 premier, odwiedziło nas prawie 53 tyś widzów, zagraliśmy 320 spektakli i 44 poza siedzibą.

fot. mat. teatru

Z dumą dzielimy się naszymi artystycznymi osiągnięciami:

Byliśmy na najważniejszych festiwalach, gdzie zdobyliśmy 14 nagród i wyróżnień, z czego najważniejsze to: Grand Prix podczas 14. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia dla spektaklu „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej oraz Grand Prix podczas 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Mai Pankiewicz, za rolę Sonii w spektaklu „Wujaszek Wania”. Spektakl w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej przyniósł też szereg nagród aktorskich i zebrał moc pozytywnych recenzji i opinii, pojawiając się w zestawieniach i podsumowaniach jako jedna z najlepszych produkcji minionego sezonu. Nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” otrzymała Dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska.

Ostatnie dziesięć miesięcy to również udział Teatru Ludowego w polskich i międzynarodowych projektach, jak chociażby pierwszy w Polsce spektakl na Twitterze pt. „Mother HOPE and her children”, zrealizowany we współpracy z Burgtheater (Wiedeń) oraz Berliner Ensemble (Berlin). To również, powstała zupełnie spontanicznie jako reakcja na horror wojny i potrzebę niesienia nadziei i otuchy, inicjatywa skierowana do naszych gości z Ukrainy – pokazy spektaklu „Pippi” oraz „Lokomotywą przez świat” tłumaczone na język ukraiński, polsko-ukraiński chór pieśni tradycyjnych oraz sąsiedzka biesiada przy wspólnym stole, która po raz kolejny pokazała, że Teatr Ludowy to miejsce spotkania i wspólnoty.
Cieszymy się, że mogliśmy ją stworzyć w tym sezonie z naszymi widzami, że schronienie, zabawę i nadzieję znaleźli u nas uciekający przed wojną uchodźcy, że, oprócz sukcesów artystycznych i kolejnych premier, udało nam się stworzyć przestrzeń dialogu i wzajemnego wsparcia w tych bez wątpienia trudnych czasach.

Jesteśmy szczęśliwi, że oferta Teatru Ludowego wciąż spotyka się z ogromnym zainteresowaniem widzów i mamy nadzieję na jak najszybsze spotkanie z naszą publicznością.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne