EN

2.12.2020, 15:54 Wersja do druku

Białystok. Przyznano nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

Aktorka Justyna Godlewska, społecznik Cezary Chwicewski i dyrektorka Dyrektora Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka, znaleźli się wśród siedmiu laureatów tegorocznej nagrody artystycznej marszałka woj. podlaskiego.

fot. Bartek Warzecha

Nazwiska nagrodzonych ogłoszono w środę. Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ogłoszenie laureatów odbyło się online.

"Dzisiaj przyznajemy siedem nagród w wysokości 9 tys. zł dla państwa, za to, co wykonujcie, za to, czym się zajmujecie. I cieszę się, że nie jest to tylko czasami wasza praca, ale też pasja i całe życie, które jest poświęcone temu, co robicie dla naszego województwa, dla rozwoju kultury w naszym województwie" - mówił na spotkaniu z laureatami, z którymi połączono się internetowo, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Podkreślił, że nagrodzeni zajmują się "naprawdę wspaniałymi rzeczami" i podejmują trudne wyzwania. "Mam nadzieję, że ta skromna nagroda od zarządu województwa podlaskiego pomoże państwu w realizowaniu państwa marzeń, państwa planów" - dodał Kosicki. Pogratulował nagrodzonym i dodał, że są oni wizytówką województwa.

Za całokształt dokonań w dziedzinie literatury nagrodę otrzymała poetka i fotografka Janina Osewska. Ma w swoim dotychczasowym dorobku siedem tomików poezji i jeden album fotograficzny. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków; jest założycielką fundacji "Słowo i obraz".

Za całokształt działalności artystycznej nagrodzono dyrygenta Fryderyka Nowickiego. Był nauczycielem muzyki i dyrygentem chóru szkolnego liceum w Łapach, założył też orkiestrę dętą w tej szkole.

Laureatką za 20 lat pracy na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku została aktorka Justyna Godlewska-Kruczkowska. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w białostockim teatrze. Jako pedagog prowadzi też warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Nagrodzono też Zespół Folklorystyczny "Narwianie", który w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia.

Wśród nagrodzonych znalazł się też badacz prof. Aleksander Naumow, którego wyróżniono za "działalność na rzecz upowszechniania kultury Podlasia w kraju i zagranicą".

Nagrodzono też dyrektorkę Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Annę Archacką, która od 40 lat dba o rozwój i prestiż zarządzanej instytucji, która - jak podkreślono - "jest ważnym ośrodkiem edukacji przyrodniczej, historycznej i muzycznej w regionie".

Laureatem nagrody został też społecznik Cezary Chwicewski, którego przedstawiono jako "twórcę wielopłaszczyznowego". Chwicewski związany jest z festiwalem muzyki techno i hip hop Up To Date Festival, a wyróżnienie otrzymał za społeczną akcję, która odbywała się w ramach ubiegłorocznej akcji "Wyślij pocztówkę do babci", mającej zachęcić do budowania więzi rodzinnych efektem tego działania był też tematyczny mural.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz oraz twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.

Źródło:

PAP