EN

25.08.2020, 10:54 Wersja do druku

Płock. Wkrótce VIII Płockie Dni Żydowskie

fot. R. Szczepankiewicz

Od 1 do 4 września w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się kolejna edycja Płockich Dni Żydowskich.

W tym roku obejrzymy wystawę fotograficzną oraz posłuchamy poezji w języku polskim, jidysz i hebrajskim, w interpretacji aktorki Sławomiry Łozińskiej i skrzypka Pawła Olejniczaka. 2 września MŻM zaprasza na musical „Siostry Parry".

Festiwal Płockie Dni Żydowskie rozpocznie otwarcie wystawy „Mezuza - Pamięć - Tożsamość" 1 września o godz. 18.00. Mezuza to zwój pergaminu z fragmentem Tory, zamknięty w niewielkim pojemniczku z drewna lub metalu. Tradycyjnie umieszczany jest na futrynie drzwi w żydowskich domach. Jeszcze w sierpniu 1939 roku mezuzy można było zobaczyć w drzwiach wielu domów i kamienic ówczesnej Polski. Wraz z zagładą Żydów z krajobrazu zniknęły także mezuzy.

Autorami ekspozycji fotograficznej poświęconej mezuzom są Helena Czernek i Aleksander Prugar z fundacji Mi Polin, którzy zajmują się szukaniem śladów po mezuzach w Polsce i za granicą, tworzeniem współczesnych judaików, prowadzą warsztaty dotyczące kultury i tradycji żydowskiej. Na wystawie obecny jest m.in. sfotografowany ślad po mezuzie w Płocku, odnaleziony podczas wspólnych poszukiwań przez Mi Polin i grupę płocczan we współpracy z Muzeum Żydów Mazowieckich.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

VIII Płockie Dni Żydowskie

Źródło:

Tygodnik Płocki nr 34

Autor:

lesz