W ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Jerzego Szaniawskiego (1886-1970) noszący jego imię Teatr Dramatyczny w Płocku zrealizował cztery filmy poświęcone życiu i twórczości dramaturga. Premiera projektu odbędzie się w internecie, 12 września.
Reżyserem i scenarzystą filmów pod wspólnym tytułem "Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kurtyny", zaczerpniętym ze sztuki Jerzego Szaniawskiego "Dwa teatry", jest Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiej sceny, a autorem muzyki Krzysztof Misiak. Filmy zawierają wątki dokumentalne i inscenizacje.
"W 50. rocznicę śmierci naszego patrona zapraszamy w wirtualną podróż teatralną, której motywem przewodnim będą dramaturgia i życiorys Jerzego Szaniawskiego" - anonsuje premierę projektu płocki Teatr Dramatyczny. Jak zapowiada, premiera filmów odbędzie się 12 września i następnie w kolejne trzy soboty na internetowych profilach tej sceny na YouTube i Facebooku. W obsadzie filmów znaleźli się aktorzy płockiej sceny. Wszystkie filmy tłumaczone są na język migowy.
Odnosząc się do fabuły wszystkich czterech obrazów poświęconych Jerzemu Szaniawskiemu, Teatr Dramatyczny zapowiada: "Odwiedzimy Zegrzynek, w którym mieszkał autor, Jadwisin, gdzie znajduje się szkoła pielęgnująca pamięć o nim, i oczywiście płocki teatr, który dba o swojego patrona". Jak podkreślają twórczy projektu "podczas tej wirtualnej podróży ożywimy postaci ze sztuk Szaniawskiego". "Być może, tak jak w Dwóch teatrach, znajdą swój dalszy ciąg w dzisiejszej rzeczywistości" - dodają.
- W jednym z filmów znalazły się wspomnienia dwóch już emerytowanych pań nauczycielek ze szkoły w Jadwisinie, które poznały Jerzego Szaniawskiego. Jak sądzę, to niesłychanie cenna rzecz - powiedział PAP dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego. Dodał, iż w innym odcinku cyklu zamieszczone zostały obszerne fragmenty rzadko granych sztuk dramaturga, które są ilustracją dla opowieści profesor Akademii Teatralnej w Warszawie Jadwigi Jakubowskiej-Opalińskiej.
Jak zapowiedział Mokrowiecki, 28 września w Wąwozie Szaniawskiego w Jadwisinie zaplanowano spotkanie w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci dramaturga, a jego częścią będzie happening z petycją, dotyczącą odbudowy dworku w Zegrzynku, w którym mieszkał autor "Dwóch teatrów". - Powstał pomysł odbudowy dworku. Jeżeli do tego dojdzie, to będzie piękna sprawa - powiedział dyrektor płockiej sceny.
Projekt "Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kurtyny" płocki Teatr Dramatyczny zrealizował w ramach większego przedsięwzięcia "Szaniawski - dramaturg zapomniany?", które uzyskało finansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury przeznaczonych na program "Kultura w sieci".
Jerzy Szaniawski urodził się 10 lutego 1886 r. w Zegrzynku. Był pisarzem, dramaturgiem, członkiem Polskiej Akademii Literatury. Pisał m.in. sztuki teatralne, radiowe i opowiadania.
W okresie PRL odmówił tworzenia utworów socrealistycznych. Na kilka lat władze komunistyczne wprowadziły zakaz publikowania i wystawiania jego dzieł. Do najbardziej znanych jego utworów należą m.in. "Dwa teatry" oraz cykl opowiadań o profesorze Tutce, na podstawie których w latach 1966-68 powstał serial telewizyjny "Klub profesora Tutki", składający się z 14 odcinków, w reżyserii Andrzeja Kondratiuka i tytułową rolą Gustawa Holoubka.
Jerzy Szaniawski zmarł 16 marca 1970 r. w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W tym roku Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie) obchodzi 45-lecie istnienia - scena ta kontynuuje tradycje tamtejszego Teatru Miejskiego, który powstał w 1812 r. i działał do II wojny światowej, gdy w 1940 r. zabytkowy gmach zburzyli Niemcy.