EN

27.09.2024, 12:00 Wersja do druku

Płock. Spektakl „Motyle są wolne” zainauguruje 14. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Spektakl „Motyle są wolne”, według sztuki Leonarda Gershe, zainauguruje 28 września w Płocku 14. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który potrwa tam do 4 października. Jak poprzednio, w programie festiwalowych wydarzeń znalazły się projekcje filmów z audiodeskrypcją.

fot. mat. organizatora

W płockim festiwalu uczestniczą osoby niewidome i niedowidzące z całej Polski. Jego tegoroczną, 14. już z kolei edycję otworzy 28 września uroczysta gala w płockim Teatrze Dramatycznym i spektakl „Motyle są wolne”, według sztuki Leonarda Gershe, w reżyserii Dariusza Poleszaka-Hass.

W programie cyklu festiwalowych wydarzeń - jak informują organizatorzy - znalazły się koncerty Magdy Kumorek i Stacha Bukowskiego oraz projekcje filmów z audiodeskrypcją, a także spotkania z twórcami.

Zaplanowano m.in. seanse kilkunastu produkcji polskich i zagranicznych, w tym takich, jak: „Przysięga Ireny” w reżyserii Louise’a Archambaulta, „The Old Oak” w reżyserii Kena Loacha, „Jutro będzie nasze” w reżyserii Paoli Cortellesi, „Kos” w reżyserii Pawła Maślona czy „Pamfir” w reżyserii Dmytra Sukholytkyy-Sobchuka.

Gośćmi specjalnymi festiwalowej publiczności będą m.in. Agnieszka Zwiefka - reżyserka filmów dokumentalnych, Beata Pisula - producentka filmowa i telewizyjna, a także aktorzy - Filip Pławiak i Mateusz Więcławek, scenarzysta Michał A. Zieliński oraz reżyser Marek Piestrak, twórca kultowego polskiego horroru z 1982 r. „Wilczyca”.

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zakończy 4 października uroczysta gala w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, podczas której wręczone zostaną nagrody za najlepsze audiodeskrypcje.

Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.

Organizatorem 14. odsłony festiwalu jest tradycyjnie Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków płockiego samorządu, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„De Facto” działa w Płocku od 2006 r. Jego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych i niedowidzących.

Stowarzyszenie prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą i internetowy klub filmowy osób niewidomych. Realizuje również projekty „Opera dostępna dla osób niewidomych” i „Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych” w formie audiodeskrypcji.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne