EN

10.06.2021, 17:04 Wersja do druku

Płock. Premiera spektaklu na bazie „Pamiętnika znalezionego w wannie” St. Lema - 19 czerwca

mat. teatru

Teatr Dramatyczny w Płocku przygotowuje spektakl „Historia ziemi. Epoka chaotycka”. Jego podstawą jest powieść Stanisława Lema „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz napisany przezeń - i Jana Józefa Szczepańskiego - scenariusz filmowy, który nie doczekał się realizacji.

Premiera przedstawienia odbędzie się 19 czerwca, w ramach obchodów roku Stanisława Lema, w 100. rocznicę urodzin pisarza, eseisty, futurologa i filozofa, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku – zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor płockiej sceny Marek Mokrowiecki.

„Lem to jest pojęcie samo w sobie” – podkreślił Mokrowiecki anonsując spektakl „Historia ziemi. Epoka chaotycka”. Jak przyznał, premiera przedstawienia, którego tłem jest epidemia papyrolizy, planowana była na maj, jednak ze względu na obostrzenia trwającej pandemii koronawirusa, musiała zostać przesunięta.

Reżyser spektaklu Jan Tomaszewicz przypomniał, że oprócz powieści „Pamiętnik znaleziony w wannie”, Stanisław Lem napisał - razem z Janem Józefem Szczepańskim - także scenariusz filmowy, który jednak nie doczekał się produkcji. „Po rozmowie ze spadkobiercami uzyskaliśmy pozwolenie, że możemy realizować ten scenariusz, troszeczkę rozszerzony o książkę, i przenieść to na deski sceniczne” – dodał.

Twórca spektaklu zwrócił uwagę, że jego tytuł sceniczny jest inny niż oryginalny. „To jest to, co nam pozwala na takie spojrzenie, do czego tak naprawdę doprowadziliśmy, w czym jesteśmy i z czym się mierzymy. I ta epoka, czy to jest okres XX wieku, XXI wieku, jest zawarta w tej epoce chaotyckiej” – podkreślił Tomaszewicz. Wspomniał też, iż „Pamiętnik znaleziony w wannie” został wydany na początku lat 60. XX wieku, przy czym pierwszą, podjętą przez Stanisława Lema, próbę publikacji powieści zablokowała cenzura PRL.

Autorem scenografii do przedstawienia „Historia ziemi. Epoka chaotycka” w płockim Teatrze Dramatycznym jest Krzysztof Małachowski, muzyki - Marek Zalewski, instalacji wideo - Konrad Klisowski, a wizualizacji - Wojciech Kapela. W obsadzie znaleźli się m.in.: Adam Gradowski, Sylwia Krawiec, Magdalena Tomaszewska, Szymon Cempura, Marek Walczak i Katarzyna Wieczorek.

„Nie wiadomo dokładnie, kiedy ani gdzie wybuchła epidemia papyrolizy. Szczegółów kataklizmu nie znamy. Uczeni prechaotyccy sądzili, iż mają do czynienia z atakującym papyr zarazkiem /…/ Świat pogrążony w chaosie poznajemy razem z Pierwszym – agentem uwięzionym w tajnym, podziemnym kompleksie rządowym, gdzie wszyscy mówią szyfrem i każdy donosi na każdego” - anonsuje sztukę płocka scena.

Jak zapowiada Teatr Dramatyczny, podczas premiery spektaklu „Historia ziemi. Epoka chaotycka”, 19 czerwca, Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru (PTPT) wręczy Srebrne Maski 2021 - gościem specjalnym wydarzenia będzie Janusz Gajos, nagrodzony przez PTPT.

Źródło:

PAP