EN

23.01.2024, 11:43 Wersja do druku

Płock. Po premierze monodramu „Plac Świętej Trójcy” wg Brunona Schulza

Po wielu latach Bruno Schulz powraca na scenę płockiego Teatru. 20 stycznia odbyła się prapremiera polska monodramu „Placu Świętej Trójcy” wg „Sklepów cynamonowych” i „Sanatarium pod Klepsydrą” Schulza w inscenizacji Oleksandra Overchuka (Ukraina), w wykonaniu Szymona Cempury.

fot. Waldemar Lawendowski/mat. teatru

Miejscem akcji jest prowincjonalne miasteczko, które Brunon Schulz utożsamia ze swoim rodzinnym Drohobyczem. Narrator, bohater, a niekiedy baczny obserwator, to Józef (Szymon Cempura) – postać w którą z dużym prawdopodobieństwem Autor ulokował swoją osobowość. Wieloznaczność postaci, w których bohater przebywa, zachowuje psychologiczną jednolitość.

Dla Oleksandra Overchuka „prywatny interes w kontakcie z lekturą Schulza skapitulował. Przede wszystkim w jego literaturze mamy do czynienia z rzeczami uniwersalnymi, co w moim przypadku związane było z próbą zrozumienia sensu niewinnych ofiar, i z odnalezieniem się w laboratorium etycznym o skali biblijnej. W podobnej sytuacji każdy przeczyta swój ból na swój sposób” – tłumaczy reżyser. Sekret rozumienia literatury Schulza, leży również w twórczym rozumieniu innych przejawów jego aktywności artystycznej.

Autor inscenizacji – Oleksandr Overchuk inspirował się przede wszystkim słowem. Rysunki Schulza „przebywały na zapleczu pracy, ponieważ są samowystarczalne i nie potrzebują, moim zdaniem, teatru. Natomiast słowo otwiera przestrzeń i wciela się w formy bliskie każdemu, kto pragnie je zobaczyć”. Spektakl polecamy każdemu, kto choć przez chwilę  chciałby się zatrzymać, w świecie wiecznych poszukiwań rozgraniczenia Dobra od Zła.

fot. Waldemar Lawendowski/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany