EN

3.08.2023, 08:37 Wersja do druku

Płock. Na Big Festivalowski gościć będzie ponad 60 aktorów, reżyserów i twórców komediowych

Ponad 60. aktorów, reżyserów i twórców komediowych weźmie udział w drugim festiwalu sztuki pozytywnej Big Festivalowski, która w Płocku (Mazowieckie) potrwa od 18 do 20 sierpnia. W ramach cyklu imprez odbędą się m.in. seanse i warsztaty filmowe, działać będzie Muzeum Memów i Dude’s Zone.

fot. mat. organizatora

Big Festivalowski, którego pierwsza odsłona odbyła się w 2022 r., inspirowany jest kultową komedią z 1998 r. „Big Lebowski”, autorstwa braci Joela i Ethana Coenów, której głównym bohaterem jest Jeffrey „The Dude” Lebowski.

„Dajemy ludziom hormon szczęścia. Radość, to jest nasz produkt” - powiedział w środę na konferencji prasowej o Big Festivalowskim twórca tego wydarzenia reżyser Aleksander Pietrzak, który pochodzi z Płocka. „Chciałbym, żeby było to miejsce, które przyciąga głównych twórców kultury pozytywnej” - dodał, odwołując się idei cyklu imprez.

Pietrzak podkreślił jednocześnie, iż Big Festivalowski to także odpowiedź na współczesną kondycję psychiczną zwłaszcza młodego pokolenia, poprzez podnoszenie na duchu, bawienie i „dodanie kolorowego atramentu do polskiej kultury”.

W trakcie konferencji prasowej Pietrzak przypomniał, że Płock, jego rodzinne miasto, będzie ubiegał się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. „Będę robił wszystko razem z naszym festiwalem i ze wszystkimi innymi twórcami kultury w mieście, żeby to się udało” - zapewnił.

Przyznał zarazem, że z Big Festivalowskim wiąże również plany międzynarodowe, jak np. zaproszenie już na przyszłoroczną edycję wydarzenia twórców komedii z Czech i Słowacji, a w przyszłości zorganizowanie konkursu filmowego na pełnometrażową komedię.

Jak zapowiedział Pietrzak podczas prezentacji programu najbliższej, drugiej edycji festiwalu sztuki pozytywnej w Płocku, gościem specjalnym będzie tam Jerzy Stuhr, który otrzyma nagrodę za całokształt twórczości, a w ramach cyklu wydarzeń odbędzie się pokaz filmów w reżyserii i z udziałem aktora.

„Gości będzie ponad 60 w tym roku, aktorów, reżyserów, twórców komediowych” - dodał Pietrzak.

Big Festivalowski anonsuje m.in. seans plenerowy, podczas którego zaprezentowany zostanie film „Paddington” z 2014 r. z reżyserii Paula Kinga z ukraińskim dubbingiem, w którym głosu tytułowemu bohaterowi użyczył Wołodymyr Zełensky, obecny prezydent Ukrainy. Zapowiadany jest też panel dyskusyjny o tym czy komedii można się nauczyć, a także warsztaty tematyczne, w tym aktorskie, komediowego pisania i foto.

Wydarzeniami będą spektakl improwizowany „Dramat 30-latki” Klubu Komediowego z udziałem ASZdziennik oraz otwarte spotkania z Piotrem Cyrwusem i Szymonem Majewskim. Będzie też Gala Stand-up, w której wezmą udział: Anotni Syrek-Dąbrowski, Wiolka Walaszczyk, Cezary Ponttefski, Bartosz Zalewski, Agnieszka Matan i Bartek Walos. Na zakończenie planowany jest Koncert Muzyki Filmowej.

W trakcie festiwalu sztuki pozytywnej w Płocku czynne będzie Muzeum Memów, które w ramach wydarzenia powstało w tamtejszym Novym Kinie Przedwiośnie w ubiegłym roku - jako pierwsze w Europie i drugie na świecie po Hongkongu. Działać będzie również Dude’s Zone i Klub Festivalowski w nowojorskim stylu lat 70. XX wieku, gdzie prezentowane będą dj-skie sety.

„Odśwież szlafrok i weź udział w całym wydarzeniu, na którym wrzucisz na luz jak tytułowy Lebowski, i rzucisz się w wir robienia fajnych rzeczy” - zaprasza do Płocka Big Festivalowski w zapowiedzi wydarzenia. Jego partnerami są Urząd Miasta Płocka, samorząd Mazowsza oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, a także płockie Muzeum Mazowieckie.

Festiwalowy program i informacje o poszczególnych imprezach można znaleźć na internetowej stronie: https://bigfestivalowski.com.

Aleksander Pietrzak, twórca festiwalu sztuki pozytywnej, urodził się w Płocku w 1992 r. Jest absolwentem, a obecnie także wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jako reżyser i scenarzysta jest twórcą m.in. takich filmów, jak „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” z 2014 r., „Ja i mój tata” z 2017 r., „Juliusz” z 2018 r. i „Czarna owca” z 2021 r. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2022 r. jest tam członkiem zarządu głównego.

fot. mat. organizatora

Źródło:

PAP