EN

21.09.2021, 12:29 Wersja do druku

Płock. Koncertowa wersja "Księżniczki czardasza"

Inne aktualności

- Tak całkiem bez dziewczątek na nic świat./A zrobisz raz wyjątek, jużeś wpadł./ Stąd wniosek, że do licha. /Szans mało mam na mnicha./I śluby swe cofam rad - śpiewa Boni, jeden z bohaterów „Księżniczki Czardasza" Kálmána.

Na koncertową wersję tego znanego wśród wielbicieli operetki tytułu Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza 24 września o godz. 19.00.

Operetka w trzech aktach, której głównymi bohaterami są gwiazda varietós „Orfeum" w Budapeszcie Sylva Yarescu oraz zakochany w niej hrabia Edwin prapremierę miała 13 listopada 1915 roku we Wiedniu. Dwa lata później słuchała jej publiczność warszawska. Wspaniała muzyka i znakomity przekład Jerzego Jurandota sprawiły, że arie z tej operetki weszły do kanonu muzycznych „przebojów". Nie tylko melomani znają refren walca „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo" czy marsz , Artystki z varietes". W Płocku usłyszymy koncertową wersję operetki. Partie solowe wykonają: Aleksandra Orłowska, Anna Lasota, Rafał Bartmiński, Jakub Milewski i Mirosław Riedel. Całość poprowadzi Ruben Silva.

Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia swoją karierę rozpoczął w Boliwii, W 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu uczył się w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Współpracował z orkiestrami na całym świecie, m.in. w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej i Europie. Dokonał wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt" i „Baltazar" Zygmunta Krauzego. Nagrał płyty z polską muzyką XX i XXI wieku (m. in. z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownika muzycznego Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej. W latach 2018-2021 kierował Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica" w Słupsku.


Bilety na koncert w cenie 40 zł są do nabycia w kasie POS oraz na stronie internetowej www.bilety24. pl. Na sali obowiązują maseczki.

Tytuł oryginalny

Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na „Księżniczkę Czardasza" Niech żyje miłość

Źródło:

Tygodnik Płocki Nr 38