EN
2.03.2022, 13:31 Wersja do druku

Płock. Koncert „Solidarni z Ukrainą" połączony ze zbiórką darów - 5 marca

Inne aktualności

Pod hasłem „Solidarni z Ukrainą" 5 marca na Starym Rynku w Płocku odbędzie się koncert, podczas którego prowadzona będzie zbiórka pomocowa. Wystąpią chóry Vox Singers i Pueri et Puellae Cantores Plocenses, zespół Wisła oraz rockowe grupy Vataha i Klisze.

Anonsując koncert „Solidarni z Ukrainą", płocki Urząd Miasta podkreślił, że wszystkie zespoły i artyści, którzy w sobotę pojawią na scenie przed tamtejszym ratuszem na Starym Rynku, zagrają bez wynagrodzenia - wstęp na koncert będzie także bezpłatny.

"+Solidarni z Ukrainą+ to hasło sobotniego koncertu organizowanego, aby symbolicznie okazać wsparcie walczącym Ukraińcom" - przekazał w środę płocki Urząd Miasta. Jak zapowiedział, wystąpią m.in. chóry Vox Singers i Pueri et Puellae Cantores Plocenses, zespół Wisła oraz rockowe zespoły Vataha i Klisze.

"Koncert będzie zarówno okazją do zamanifestowania solidarności, jak i przekazania konkretnej pomocy. Prowadzona będzie zbiórka darów" - podkreślił płocki Urząd Miasta. Jak podał, początek koncertu planowany jest na godz. 17.

W Płocku, tuż po agresji Rosji na Ukrainę ruszyła zbiórka pomocowa, w tym dla partnerskiego miasta Żytomierz. We wtorek dotarł tam z Płocka pierwszy transport darów, w tym żywności i środków medycznych. Przygotowywany jest kolejny. Trwa zbiórka krótkofalówek, męskiej bielizny termicznej, męskich butów wojskowych, traperów, skarpet wełnianych i rękawic – to według żytomierskiego samorządu najpotrzebniejsze rzeczy.

Według płockiego Urzędu Miasta dla mieszkańców Żytomierza zbierane są też latarki, baterie, butelki z filtrem, środki medyczne, w tym materiały opatrunkowe – plastry, bandaże, gazy i nożyczki do opatrunków, środki na oparzenia, leki przeciwbólowe, witaminy, a także artykuły higieniczne i środki czystości, w tym np. pieluchy, chusteczki nawilżające, podpaski i artykuły spożywcze o długim okresie przydatności do spożycia, jak: mąka, kasza, ryż, cukier, mleko w proszku, konserwy, herbata i kawa.

Żytomierz jest partnerskim miastem Płocka od 2013 r. To zarazem największe skupisko obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie – społeczność ta liczy tam ok. 40 tys. osób. W ostatnich dniach władze Ukrainy informowały, że lotnisko w Żytomierzu zostało zaatakowane z Białorusi rakietami. Według tych danych siły rosyjskie uderzyły również rakietami w domy mieszkalne.

W środę doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko podał, iż cztery osoby, w tym dziecko, zginęły w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku manewrującego w budynki mieszkalne w Żytomierzu. Jego zdaniem pocisk miał w zamierzeniu uderzyć w pobliską bazę 95. brygady lotniczej w Żytomierzu. Według ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, w Żytomierzu uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych i miejski szpital.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne