EN

15.01.2022, 15:03 Wersja do druku

Płock. Budżet Mazowsza. Marszałek: Z jednej strony ambitny, z drugiej ryzykowny

Inne aktualności

Do subregionu płockiego popłynie 137 mln zł. Planowane inwestycje dotyczą m.in. szpitala wojewódzkiego i teatru. Pisze Karolina Burzyńska w Gazecie Wyborczej - Płock.

W piątek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik odniósł się podczas konferencji prasowej w Płocku do poprzedniego roku: - Upłynął pod znakiem walki z epidemią. Bieżący rok pokazuje, że problem nie minął. W międzyczasie doszły negatywne zjawiska, w tym olbrzymia inflacja, duży wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu - mówił Adam Struzik.

O budżecie na 2022 r.: - Z jednej strony bardzo ambitny w obszarze inwestycyjnym, po stronie wydatków mamy 4,6 mld zł. Z drugiej strony przed nami bardzo ryzykowny rok w zakresie wydatków bieżących. Już dzisiaj dostajemy sygnały o olbrzymim wzroście kosztów, zwłaszcza ze szpitali. Musimy działać roztropnie, ponieważ może się okazać, że koszty przekroczą założenia.

To po pierwsze, a po drugie budżet "ustalił minister finansów".

- Narzucił drastyczny wzrost dochodów z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli od przedsiębiorstw. Wzrost jest o ponad 20 proc., ale to jest wyliczone na podstawie prognoz rządowych - wyjaśniał marszałek. - To też jest wielki znak zapytania, jak przedsiębiorstwa przetrwają polski chaos, nazywany ładem. Bardzo ostrożnie patrzymy na te zakładane dochody. Obawiamy się, czy po stronie dochodowej zostanie w takim wymiarze zrealizowany. Paradoks polega na tym, że jeśli te dochody będą niższe, to część pieniędzy, które dostaniemy od ministra finansów, przyjdzie zwrócić. To jest kolejna niepewność związana z "Polskim ładem".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Płock” online
Budżet Mazowsza. Marszałek: Z jednej strony ambitny, z drugiej ryzykowny
Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Karolina Burzyńska

Data publikacji oryginału:

15.01.2022 11:34

Wątki tematyczne