EN

16.08.2023, 16:32 Wersja do druku

Płock. 11. Płockie Dni Żydowskie z wystawą, spotkaniem autorskim i koncertem - we wrześniu

Wernisaż wystawy „Płocczanin Jakub Guterman - malarstwo i ilustracja” będzie jednym z wydarzeń 11. Płockich Dni Żydowskich, które potrwają od 5 do 7 września. Otwarcie ekspozycji, a także spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą i koncert Andre Ochodlo, odbędą się w Muzeum Żydów Mazowieckich.

fot. mat. organizatora

„Wiesz, jestem +produktem+ dwóch krajów i żadnego z nich nie ignoruję” - mówił podczas jednej z rozmów z Rafałem Kowalskim, kierownikiem Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, urodzony w tym mieście w 1935 r., a od 1950 r. mieszkający w Izraelu, autor wielu obrazów oraz ilustracji do książek i czasopism Jakub Guterman.

Jak poinformowała w środę placówka, wystawa „Płocczanin Jakub Guterman - malarstwo i ilustracja” zostanie tam otwarta 6 września. „W Muzeum Żydów Mazowieckich pokażemy jego prace wybrane przez samego autora” - podkreślono w przekazanym w środę PAP anonsie wydarzeń 11. Płockich Dni Żydowskich. Zapowiedziano jednocześnie, że ekspozycja będzie tam czynna do końca listopada.

„W Polsce się urodziłem i spędziłem lata dziecięce. Pomimo okropnej wojny, traumatycznych przeżyć, zwierzęcego antysemityzmu, którego doznawałem, niestety, jestem wiernie przywiązany do polskiego pejzażu, kultury, języka, poezji. Czuję się uprzywilejowany, mając tak intymny i pozytywny kontakt właśnie z polską kulturą, która jest droga i bliska mojemu sercu” - powiedział Guterman w rozmowie przywołanej przez Muzeum Żydów Mazowieckich.

W Płocku - jak przypomniała placówka - Jakub Guterman spędził dzieciństwo, po wybuchu II wojny światowej przeżył pobyt w płockim getcie, niemieckim obozie w Działdowie i tułaczkę po okupowanej Polsce pod przybraną tożsamością.

„Jego ojciec Symcha, jako żołnierz AK, zginął w Powstaniu Warszawskim. Jakub ze swoją mamą Ewą przeżyli. Wyjechali z Płocka do Izraela w 1950 r., gdzie on studiował literaturę i sztukę, i mieszka do dziś” - przypomina Muzeum Żydów Mazowieckich w życiorysie autora prac, które zaprezentuje.

Wcześniej, na 5 września, w ramach 11. Płockich Dni Żydowskich, zaplanowano spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą, prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą i scenarzystą, a także kierownikiem literackim warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Festiwalu Warszawa Singera.

Wydarzenie poświęcone będzie najnowszej jego książce „Trzy życia Ireny Gelblum”, której tytułowa bohaterka - jak informuje Muzeum Żydów Mazowieckich - była członkinią Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczką Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego, „również cenioną poetką i dziennikarką, która robiła wiele, by zatrzeć swoją przeszłość”.

Na zakończenie 11. Płockich Dni Żydowskich, 7 września, odbędzie się koncert „Shalom Leolam”, tradycyjnych pieśni żydowskich we współczesnych aranżacjach, w wykonaniu Andre Ochodlo & The Klezmer Company. „Andre Ochodlo jest założycielem i dyrektorem Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, reżyserem, scenografem i jednym z najbardziej cenionych interpretatorów pieśni w języku jidysz. Koncertował w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu” - napisano w anonsie wydarzenia.

W Muzeum Żydów Mazowieckich Andre Ochodlo towarzyszyć będą: Mateusz Smoczyński - skrzypce, Marcin Janek - klarnety i saksofony, Piotr Mania - piano, Adam Żuchowski - kontrabas i Maksymilian Kreft - perkusja.

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku działa odrestaurowanej na ten cel w latach 2011-13 dawnej synagodze, pochodzącej z XIX wieku - projekt rewitalizacji zrealizowano w ramach przedsięwzięcia społecznego, inicjatywy mieszkańców miasta przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej. Odremontowana płocka synagoga, zwana dawniej Małą Synagogą, jest jedną z nielicznych zachowanych na Mazowszu.

Główną część ekspozycji muzealnej stanowi tam multimedialna prezentacja historii i kultury mazowieckich Żydów. Placówka, organizująca m.in. wystawy czasowe, koncerty i prelekcje oraz prowadzi działalność wydawniczą, funkcjonując jako oddział płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Społeczność żydowska w Płocku należała do najstarszych w Polsce. W 1939 r. płoccy Żydzi obchodzili 700. rocznicę obecności w tym mieście - stanowili wtedy tam ok. 30 proc. ludności. Holokaust przeżyło kilkuset płockich Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęli oni powracać do rodzinnego miasta, jednak większość z nich w kolejnych latach wyemigrowała z Polski, głównie do Izraela i USA.

Źródło:

PAP