EN

11.02.2020, 12:16 Wersja do druku

Pionierki

Nowohucka telenowela wg Renaty Radłowskiej w reż. Jakuba Roszkowskiego. w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

Łaźnia Nowa proponuje widzom podróż w czasie. "Nowohucka telenowela" opowiada o narodzinach socjalistycznej dzielnicy Krakowa bez (re)sentymentu i ckliwości, często towarzyszących tego rodzaju historiom. Jest w tym przedstawieniu, opartym na reportażach Renaty Radłowskiej, poczucie humoru, bezpretensjonalność i troszkę nostalgii. Przewodniczkami w scenicznej podróży są cztery bohaterki - mieszkanki i budownicze Nowej Huty. Poznajemy je jako staruszki, tęskniące za młodością, entuzjazmem i poczuciem budowania nowej, lepszej rzeczywistości. Nowa Huta - jako zrealizowana Utopia - jest dla tych osobistych opowieści tłem, ale i pełnoprawną bohaterką. Łączy je także kryminalny wątek tajemniczego intruza o ciemnej twarzy, nawiedzającego dzielnicę. Widzowie wędrują w ślad za bohaterkami po zaprojektowanej przez Annę Marię Karczmarską scenie Łaźni Nowej - odwiedzając urządzone w zgodzie z najlepszymi socmodernistycznymi trendami mieszkania bohaterek. Towarzyszy im chór złożony z dojrzałych mieszkanek Nowej Huty, z zawadiacką energią wykonujących socjalistyczne pieśni o budowaniu nowej ojczyzny. To mogłyby być także ich historie. Dzięki świetnemu aktorstwu, zwłaszcza Agnieszki Przepiórskicj, wcielającej się w postać doświadczonej życiem nowohuckiej wróżki, to zgrabne widowisko staje się także opowieścią o kobiecej emancypacji.

Tytuł oryginalny

Pionierki

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

nr 25
Autor:

Michał Centkowski

Data publikacji oryginału:

10.02.2020