EN

9.09.2022, 14:53 Wersja do druku

Paryż. „The Romantic” – wideoinstalacja przygotowana przez Instytut Adama Mickiewicza

Instalacja multimedialna „The Romantic”, której kuratorem jest Mikołaj Baliszewski, pojawiła się w przestrzeni miejskiej stolicy Francji. Oficjalnej inauguracji, która odbędzie się 9 września, towarzyszyć będzie czytanie aktorskie wybranych utworów Adama Mickiewicza. Wideoinstalację zobaczyć można w Galerie Celal w Paryżu w dniach 7-17 września. Współorganizatorem projektu jest Instytut Polski w Paryżu.

fot. mat. Instytutu Adama Mickiewicza

Projekt „The Romantic” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Odwiedzający Galerię Celal będą mogli zanurzyć się w polskim pejzażu, któremu towarzyszy ballada „Romantyczność” – czuły hymn na cześć człowieczeństwa, empatii, wrażliwości i głos młodzieńczego sprzeciwu wobec bezduszności. W rolę narratora i bohatera wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński. Dodatkowym elementem instalacji jest tomik poezji z trzema utworami Mickiewicza: „Romantyczność”, „Do samotności” i „Stepy akermańskie” przetłumaczone na język francuski przez Rogera Legrasa, a na język angielski przez W.H. Audena („Romantyczność”), Rolfe’a Humphriesa („Do samotności”) i Billa Johnstona („Stepy akermańskie”). Ten ostatni został przetłumaczony po raz pierwszy specjalnie na to wydarzenie.

Celem projektu jest przeniknięcie wybitnego dzieła polskiej literatury romantycznej do przestrzeni miejskiej. Medium wideo umożliwia bezpośrednie dotarcie do odbiorcy i tworzy odskocznię od codziennego sposobu obcowania z miastem – pełnym reklam zachęcających do konsumpcji dóbr. Jest to także sposób na przedstawienie unikalności polskiego romantyzmu dzięki utworom uniwersalnym i bezpośrednim w odbiorze.

Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. Za reżyserię artystycznego filmu będącego integralną częścią wideoinstalacji odpowiadają Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski – uznany duet reżyserski, który współpracował m. in. z Muzeum Powstania Warszawskiego czy też z Cyfrową Biblioteką Narodową POLONA. Projekt jest również formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej, oraz wpisuje się on w obchody Roku Romantyzmu Polskiego.

Inauguracja projektu zaplanowana jest na 9 września w godzinach 18.30–22.00. W ramach Narodowego Czytania wieczór uświetnią wiersze Adama Mickiewicza w interpretacji aktorów: Marii Niklińskiej oraz Philippe’a Tłokińskiego.

Instalację będzie można zobaczyć również w Berlinie od 18 października do 13 listopada.

Projekt Instytutu Adama Mickiewicza, będący częścią obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, powstał we współpracy z Instytutami Polskimi w Paryżu i w Berlinie i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany