EN

20.08.2021, 14:59 Wersja do druku

Ostrów Wlkp. 10. Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym - w niedzielę

W niedzielę w Ostrowie Wlkp. rozpocznie się festiwal filmowy im. Krzysztofa Komedy, kompozytora i pianisty jazzowego, prekursora jazzu nowoczesnego w Polsce i hollywoodzkiego twórcy muzyki filmowej.

fot. mat. organizatora

Biuro prasowe ostrowskiego magistratu informuje, że 10. Grand Prix Komeda potrwa do 28 sierpnia.

Na jubileuszową odsłonę festiwalu zaplanowano projekcje, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, pokazy specjalne oraz - jak co roku - konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

O nagrodę podczas 10. edycji będą walczyć autorzy muzyki do siedmiu filmów. W kolejności alfabetycznej są to - „Amatorzy” – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher, „Magnezja” – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek, „Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz, „Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki, „Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik, „Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa.

Na festiwalu z koncertami wystąpią: Royber Trio, formacja ABS oraz Kamil Piotrowicz i Jan Młynarski z projektem „Matnia i śpiewnik”, którym towarzyszyć będą znakomici muzycy i wokaliści.

Organizatorzy przygotowali dla publiczności pokazy specjalne. W poniedziałek, 23 sierpnia, zostanie wyświetlony film „Biały potok” – w reż. Michała Grzybowskiego i muzyką Marcina Mirowskiego. Dwa dni później widzów czeka seans „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego i  muzyką Tadeusza Nalepy. Film zapowiedzą Anna Dymna i Mariusz Wilczyński.

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę - zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski, Tomasz Lach – przewodniczący jury, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Do rozdania będą też nagrody: Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, Nagroda Publiczności i Nagroda im. Wojciecha Jerzego Hasa.

Na festiwalu nie zabraknie akcentów związanych z patronem wydarzenia. Na otwarcie zaplanowano emisję filmu z 1963 roku z muzyką Komedy pt. „Ubranie prawie nowe” w reżyserii Włodzimierza Haupe. Widzowie zobaczą też film „Ostrowski czas Komedy”, traktujący o kilkuletnim pobycie młodego Krzysztofa Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp.

Ponadto przygotowano dwie wystawy - „Plakaty do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy i Andrzeja Korzyńskiego ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi” i „Kadry Komedy w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego”.

Na festiwalu gościć będą m.in.: Maciej Bochniak, Bartosz Chajdecki, Anna Dymna, Piotr Głowacki, Łukasz Grzegorzek, Jan A.P. Kaczmarek, Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Marzena Majcher, Mateusz Rakowicz, Jerzy Rogiewicz, Marcin Sauter, Iwona Siekierzyńska, Maria Szabłowska, Rafał Zawierucha i Wanda Ziembicka-Has.

Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński) był prekursorem jazzu nowoczesnego w Polsce. Urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie, gdzie w 1950 r. zdał maturę. W szkole w Ostrowie spotkał znanego już wówczas kontrabasistę Witolda Kujawskiego, który wprowadził go w świat jazzu i zabrał do Krakowa. Sukces odniósł, występując z Janem Ptaszynem -Wróblewskim i Jerzym Milianem. Założył zespół Komeda Sextet, który stał się pierwszą polską formacją jazzową, grającą nowoczesną muzykę. Jednocześnie studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza.

W trakcie swojej kariery Komeda występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim. W ciągu jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 65 filmów polskich i zagranicznych - m.in. "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna, "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów" Romana Polańskiego, "The Riot" Buzza Kullika. Jego najbardziej znane dzieła to kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary" Polańskiego, piosenka rozpoczynająca "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz "Ballad for Bernt" z "Noża w wodzie".

W grudniu 1968 r. w Los Angeles Komeda uległ poważnemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 r. Pochowano go na Starych Powązkach w Warszawie.

W tym roku z okazji przypadającej 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego na jego cześć na jednej z ostrowskich kamienic powstał mural z neonem.

Natomiast Koleje Wielkopolskie wprowadziły do swojego rozkładu jazdy pociąg Komeda, który codziennie kursuje między Poznaniem a Ostrowem Wlkp.

Źródło:

PAP

Autor:

Ewa Bąkowska

Wątki tematyczne