EN
25.06.2022, 08:42 Wersja do druku

Opole. Powieść Reymonta na deskach Teatru Kochanowskiego

Teatr Kochanowskiego kończy sezon premierą spektaklu "Ziemia obiecana" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Jak podkreślają twórcy, "w epickiej powieści Władysława Reymonta żywioł kapitalizmu zderza się ze świadomością nadchodzącej katastrofy".

Powieść Reymonta z końca XIX w. opowiada historię trójki przyjaciół – młodego inżyniera Karola Borowieckiego, handlowca Moryca Welta i syna fabrykanta Maksa Bauma, których celem jest założenie fabryki i zarobienie milionów. Drapieżna, kapitalistyczna Łódź stanowi tło wydarzeń obnażających bezkompromisowość wolnorynkowej gry oraz psychologiczne podłoże wyzysku wobec tych jednostek, które zachowały odruchy sumienia.

„»Ziemia obiecana« to opowieść o marzeniach, nieposkromionej ambicji oraz dążeniu do celu bez względu na konsekwencje. Niezależnie od klasy i pochodzenia każdy – począwszy od zwykłego robotnika po prezesa wielkiej fabryki – snuje sen o lepszym życiu i sukcesie. Mechanizm dążenia do władzy, sławy i pieniędzy jest nam wszystkim dobrze znany. W XIX-wiecznej eksplozji wielkich karier i fortun łódzkich fabrykantów połączonej ze spektakularnymi upadkami i bankructwami mogą się przejrzeć również nasze czasy. Czasy wielkich aspiracji i ogromnych pieniędzy mnożonych w rytmie zegara odliczającego minuty do nieuchronnego końca" – piszą twórcy spektaklu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Powieść Reymonta na deskach Teatru Kochanowskiego

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Piotr Zapotoczny

Data publikacji oryginału:

24.06.2022