Komisja Europejska ogłosiła termin i miejsce Europejskiego Forum Teatru (ETF). Odbędzie się ono w dniach 11–13 maja 2023 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Celem wydarzenia jest wzmocnienie znaczenia międzynarodowej współpracy artystycznej oraz omówienie ważnych tematów związanych z wyzwaniami stojącymi przed teatrami w XXI wieku. W wydarzeniu stacjonarnym wezmą udział zaproszeni goście, zaś wszyscy zainteresowani będą mieli okazję obejrzeć na żywo transmisję z ceremonii otwarcia i zamknięcia.
Ambitny program
Program wydarzenia, stworzony w oparciu o wartości Komisji Europejskiej określone w rocznym programie „Kreatywna Europa” obejmie 37 paneli dyskusyjnych, rozmowy z twórcami, warsztaty i spotkania networkingowe. Wierzymy, że Forum powtórzy sukces pierwszego Europejskiego Forum Teatru z 2020 roku, które odbyło się w Dreźnie, i będzie okazją do wielu inspirujących i efektywnych dyskusji pomiędzy decydentami i podmiotami z sektora teatru oraz sztuk performatywnych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na kluczowe wyzwania i potrzeby europejskiego teatru oraz wypracowanie solidnych podstaw dla bardziej strategicznego i jednolitego podejścia do sztuki teatralnej.
Strategiczna współpraca międzynarodowa
Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich UE, instytucji europejskich oraz społeczeństwa obywatelskiego będą dążyć do wypracowania wspólnych, uniwersalnych praktyk. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez określenie potrzeb i identyfikację istniejących zasobów, aby zapewnić artystom i osobom zawodowo zajmującym się teatrem dostęp do niezbędnych umiejętności, wsparcia i narzędzi komunikacyjnych potrzebnych do zaangażowania się w strategiczną współpracę międzynarodową.
Program trzydniowego wydarzenia skupiony będzie na trzech głównych tematach. Pierwszy dzień będzie poświęcony poszukiwaniu wspólnych płaszczyzn porozumienia między uczestnikami, a drugi badaniu możliwości twórczej współpracy artystycznej. Ostatniego dnia forum skupimy się na wyzwaniach stojących przed branżą, w tym demokracji, współpracy międzynarodowej, sile teatru, zrównoważonemu rozwojowi i zielonym przemianom oraz gotowości do pracy w środowisku cyfrowym.
Rekomendacje Opolskie
Punktem kulminacyjnym tegorocznego Forum będzie publikacja dokumentu Rekomendacje Opolskie 2023, którego celem jest pomoc przedstawicielom branży w rozpoznaniu i dostosowaniu się do szans i zagrożeń, przed którymi stoją teatry we współczesnym świecie. Opierając się na politycznym postępie zainicjowanym podczas Forum Teatru w 2020 roku i późniejszej publikacji Deklaracji Drezdeńskiej, rekomendacje zebrane i opracowane w Opolu mają za zadanie wykształcić trwałą płaszczyznę porozumienia między twórcami teatru i decydentami. Publikacja ta stanowi realną szansę na stworzenie silnej europejskiej polityki kulturalnej służącej rozwojowi sztuki teatralnej.
Sztandarowe wydarzenie branży teatralnej i sztuk performatywnych
Mamy nadzieję, że Europejskie Forum Teatru 2023 stanie się kluczowym wydarzeniem poświęconym branży teatralnej i sztukom performatywnym dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Kontynuując kierunek rozważań z 2020 roku, zakończonych podpisaniem Deklaracji Drezdeńskiej, pragniemy sformułować reguły, dzięki którym europejski sektor teatralny będzie bardziej zrównoważony i wyposażony w narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami, przed którymi stoi.
Więcej informacji: European Theatre Forum 2023 | Culture and Creativity (europa.eu)