Międzynarodowe produkcje, Opolska Scena Tańca i prezentacja 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" to propozycje na nadchodzący sezon w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Jak przekazała Magdalena Gabert z działu promocji Teatru im. Jana Kochanowskiego, sezon 2023/24 otworzą międzynarodowe koprodukcje, których polskie premiery zaplanowane są na wrzesień i październik.
"We wrześniu zapraszamy na spektakl I’m Nowhere / Znikanie wg. konceptu i w reżyserii Norberta Rakowskiego. To polsko-hiszpańska produkcja powstająca we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Fragmenty spektaklu oparte będą na nowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. Znikanie. Tematem sztuki, chowanym w Polsce wciąż pod dywan, jest eutanazja, zalegalizowana w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii. Polska premiera odbędzie się 22 września w Opolu. Premiera hiszpańska zaplanowana jest na początku października. Spektakl pokazany zostanie także w ramach najbliższego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie" - powiedziała Gabert.
W październiku w Opolu pojawi się kolejna międzynarodowa produkcja - „The Best European Show” w reż. Harisa Pašovića. Po wielu latach przygotowań Teatr Kochanowskiego połączył siły z teatrem z Malty, Słoweńskim Teatrem Narodowym Nova Gorica, Fundacją Teatro Due Parma oraz Narodowym Teatrem Kosowa. W sztuce jej autor diagnozuje kondycję europejskiego teatru i przygląda się jego związkom z demokracją. Jako portret zamkniętego środowiska „The Best European Show” pokazuje systemowe patologie oraz proponuje dialog o współczesnej Europie i relacjach sztuki z władzą.
W obsadzie spektaklu są aktorzy i aktorki z Włoch, Kosowa, Malty, Słowenii, Niemiec, Francji i Polski. Opolska premiera „The Best European Show”, która odbędzie się 13 października, rozpocznie europejski tour spektaklu. Kolejne prezentacje zaplanowane są we Włoszech, na Malcie, w Słowenii oraz w Kosowie.
Na deskach opolskiego teatru zaprezentowane zostaną też dwie premierowe sztuki twórczyń młodego pokolenia.
Pierwsza z nich to „Instrukcja dla pań sprzątających”, w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, laureatki nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych za „wykreowanie wieloznacznej scenicznej metafory współczesnego świata oraz oddanie głosu wykluczonym”. Drugą premierą będzie "Burza" na podstawie Williama Shakespeare’a, w reżyserii Katarzyny Minkowskiej.
W ramach dwóch dużych przedsięwzięć – „Pryzmaty Teatralne 2023” oraz „Fejk&Hejt” prowadzone będą działania edukacyjne. To rozbudowane i kompleksowe działania skupione na problemie przemocy rówieśniczej, będą realizowany także w szkołach województwa opolskiego. Edukatorzy i edukatorki, wykorzystując materiały audiowizualne przygotowane przez Teatr Kochanowskiego, będą rozmawiać z młodzieżą o problemie bullyingu - jak się przed nim bronić i jak mu zapobiegać.
W grudniu odbędzie się trzecia odsłona bardzo dobrze przyjętego w Opolu projektu Opolska Scena Tańca. Przez tydzień Teatr Kochanowskiego stanie się miejscem prezentacji współczesnych prac choreograficznych, wykładów, a także warsztatów, na których będzie można potańczyć razem z zaproszonymi artystami i artystkami.
Na przełomie maja i czerwca przyszłego roku opolski teatr będzie miejscem 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa".