EN
4.03.2022, 08:20 Wersja do druku

Opole. Podwyżki cen prądu paraliżują Teatr im. Kochanowskiego

Inne aktualności

Oferty złożone do drugiego przetargu na dostawę energii elektrycznej dla teatru również okazały się być poza zasięgiem instytucji kultury. Czy podwyżki cen prądu odbiją się na redukcji zatrudnionych osób lub liczbie spektakli?

Samorząd Opolszczyzny prowadzi siedem instytucji kultury, w tym jedną razem z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych). Już pod koniec ubiegłego roku władze regionu informowały, że wzrost cen prądu oraz płacy minimalnej będzie miał wpływ na budżety tych instytucji. I choć niedawno zniesione zostały limity widzów i ograniczenia dotyczące wymaganej powierzchni przypadającej na jedną osobę w instytucjach kultury, to placówki wciąż odczuwają zmniejszenie dochodów ze sprzedaży biletów. A to przekłada się na ich dochody.

Oferty poza zasięgiem teatru

Na bieżący rok Teatr im. Jana Kochanowskiego otrzymał z UMWO blisko 7,7 mln dotacji na działalność. To druga najwyższa dotacja dla instytucji kultury w regionie (Filharmonia Opolska otrzymała blisko 10 mln zł na działalność w bieżącym roku). Pod koniec ubiegłego roku teatr rozpisał przetarg na dostawę energii elektrycznej. Zgłosiło się wówczas pięć firm – najtańsza z ofertą opiewającą na kwotę 730 tys. zł (Renpro ze Szczecina), najdroższa – 852 tys. zł (Entrade Jawczyc). Na początku lutego przetarg jednak unieważniono, ponieważ wszystkie oferty znacznie przewyższały kwotę, jaką na ten cel przewidziały władze teatru – 300 tys. zł. Drugi przetarg rozpisano w połowie lutego (rezerwując ponownie 300 tys. zł).

Tym razem zgłosiło się sześć firm – najtańsza z ofertą 565 tys. zł (E.ON Polska S.A.), natomiast najdroższa – 737 tys. zł (Entrade Sp. z o.o.).

Zapytaliśmy, czy z powodu podwyżki cen prądu i oszczędności, teatr będzie musiał zrezygnować z części spektakli, zwolni pracowników lub też podniesie ceny biletów?

– Postępowanie o zamówienie publiczne na zakup energii przez teatr jest obecnie na etapie badania i oceny złożonych ofert, która zgodnie z przepisami jest częścią niejawną aż do momentu informacji o wyniku. Teatr poinformuje o rozstrzygnięciu postępowania zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych na stronie prowadzonego postępowania – odpowiedziała Katarzyna Zych, specjalistka ds. promocji w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

UMWO: Nie zostawimy teatru bez pomocy

O problemach instytucji kultury, związanych z rosnącymi cenami energii, wie opolski urząd marszałkowski.

– Podwyżki dotykają wszystkie instytucje, ale i one w różny sposób sobie z nimi radzą. Jednym z rozwiązań w tym przypadku jest zwiększenie dotacji dla teatru, ale decyzja w tej sprawie na razie nie zapadła. Będziemy na ten temat jeszcze rozmawiać, by drugi raz do tej rozmowy nie wracać, uwzględniając inne wydatki, jakie w tym roku zamierza ponieść teatr. Chodzi tu między innymi o zaplanowane premiery, czy wydatki związane z zatrudnieniem pracowników teatru – mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny za kwestie kultury w regionie, dodając: – Na pewno nie zostawimy teatru bez pomocy.

Pod koniec ub. roku klub parlamentarny Lewicy lobbował za tym, by w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej rekompensaty za podwyżki cen prądu objęły również instytucje kultury. Na początku ubiegłego miesiąca rząd poinformował, że teatry, biblioteki, czy filharmonie mogą się ubiegać o tzw. ulgę gazową.

Tytuł oryginalny

Podwyżki cen prądu. Teatr Kochanowskiego potrzebuje ćwierć miliona, by rozstrzygnąć przetarg na dostawę energii

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Piotr Zapotoczny

Data publikacji oryginału:

03.03.2022

Wątki tematyczne