EN

1.07.2024, 13:43 Wersja do druku

Opole. Podsumowanie sezonu w Teatrze Kochanowskiego

Za nami sezon, który przyniósł wiele artystycznych przeżyć, międzynarodowe sukcesy oraz inspirujące wydarzenia. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu łączy różne perspektywy, twórcze poszukiwania i dialog ponad podziałami. Zapraszamy do podsumowania sezonu 2023/2024!

fot. Edgar de Poray

Międzynarodowe sukcesy i premiery

Zrealizowaliśmy pięć premier, w tym dwie międzynarodowe koprodukcje, które zdobyły uznanie publiczności w całej Europie. Spektakl „I’m Nowhere / Znikanie” w reżyserii Norberta Rakowskiego, powstały we współpracy z Teatros del Canal oraz Festiwalem „Boska Komedia”, zachwycił widownię w Madrycie. Z kolei „The Best European Show” w reżyserii Harisa Pašovića zdobył serca publiczności w Valletcie, Prisztinie, Parmie i Nowej Goricy, pokazując, że teatr może być mostem łączącym różne kultury.

Duży nacisk położyliśmy też na realizację tekstów literatury światowej. Opolska publiczność miała okazję zapoznać się z adaptacją bestsellerowego zbioru opowiadań Lucii Berlin, czyli „Instrukcją dla Pań sprzątających” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej. „Mamoburger” amerykańsko-brytyjskiej autorki, Sarah Kosar to z kolei najnowsza premiera, która powstała w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. 

Nowym podejściem do Szekspira była oryginalna adaptacja „Burzy” („Burza. Regulamin wyspy”) w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Z radością przyjęliśmy informację, że spektakl ten pojawi się w lipcu na 28. Festiwalu Szekspirowskim, gdzie weźmie udział w konkursie o Złotego Yoricka, mającym na celu wyłonienie najlepszej krajowej realizacji scenicznej dzieł stradfordczyka.

Ostatnie miesiące to także liczne podróże naszych spektakli. Odwiedziliśmy festiwale teatralne odbywające się w Krakowie (Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia”), Kaliszu (64. Kaliskie Spotkania Teatralne) oraz Lublinie (Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”). Trwa pasmo sukcesów spektaklu „Rohtko” Łukasza Twarkowskiego, który był prezentowany w prestiżowych teatrach w Paryżu (Odéon-Théâtre de l'Europe), w Atenach (Onassis Stegi) oraz w Mediolanie (Piccolo Teatro Strehler).

Innowacyjne projekty i działania edukacyjne – teatr bez granic

Teatr im. Jana Kochanowskiego to nie tylko scena pełna wyjątkowych spektakli, ale także miejsce, gdzie realizujemy nowatorskie projekty artystyczne i edukacyjne. Szósta edycja Konkursu na Projekt Teatralny „Modelatornia” pod hasłem „Fake & Hate” przyniosła trzy fascynujące rezydencje artystyczne, z których jedna – „Algorytm Sacrum” Wery Makowskx – będzie miała swoją premierę na początku kolejnego sezonu już jako pełnoprawne przedstawienie. Natomiast grudniowa odsłona Opolskiej Sceny Tańca po raz kolejny zachwyciła różnorodnością przedstawień tanecznych i warsztatów, przyciągając do opolskiego teatru miłośników i miłośniczki tańca.  Pod koniec czerwca ruszyła sprzedaż biletów na kolejną odsłonę OST, która odbędzie się we wrześniu. Jesteśmy dumni, że to wydarzenie cieszy się w Opolu tak wielką popularnością! 

Nasze działania to również Centrum Edukacji Kulturalnej, które intensywnie towarzyszy widzom i widzkom teatru w odbiorze przedstawień. Oprócz regularnie odbywających się warsztatów, wprowadzeń do spektakli oraz przestrzeni dla najmłodszych i ich rodziców (czyli cykle „Wokół spektaklu”, „Słowem wstępu”, „Gdy rodzice są w teatrze…”) realizowaliśmy również czytania dramatów i lektur dla dzieci i młodzieży w ramach kolejnej edycji „Pryzmatów teatralnych”. W Kochanowskim działa także Teatralna Rada Młodych, która zainicjowała w tym sezonie – cieszące się popularnością – „Rozmowy pod neonem” oraz „Poetyckie wieczorki”, czyli spotkania z poezją w kawiarni Atelier Teatr. 

We współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego oraz innymi partnerami rozpoczęliśmy też w tym roku projekt „Fake&Hate. Opolskie bez przemocy”który ma wspierać młodych ludzi spotykających się ze zjawiskiem przemocy rówieśniczej, manipulacji i dezinformacji w Internecie.

Maraton Teatralny i Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”

Marzec przyniósł „V. Maraton Teatralny”, podczas którego w jeden weekend zaprezentowaliśmy kilka naszych ostatnich premier. To wydarzenie stało się również platformą wymiany doświadczeń między przedstawicielami branży teatralnej, którzy dyskutowali o przyszłości teatru w Polsce i na świecie. 

Jak co roku, wspólnie z Instytutem Teatralnym w Warszawie oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowaliśmy przegląd najciekawszych współczesnych realizacji klasycznych polskich tekstów, czyli 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały ex aequo dwa spektakle: „Wyzwolenie” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Jan Klata) oraz „Chłopi” z Teatru Ludowego w Krakowie (reż. Remigiusz Brzyk).

Zakończenie sezonu i zaproszenie na jubileuszowy rok

Przed nami wyjątkowy sezon – 50-lecie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu! Zapraszamy na kolejne premiery, nowe odsłony ulubionych projektów oraz szereg wydarzeń, które planujemy w związku z obchodami naszego jubileuszu. 

Poprzez różnorodne działania, które często wychodzą poza utarte ścieżki, nieustannie realizujemy misję teatru wielu głosów i różnych spojrzeń. Chcemy być miejscem, które warto odwiedzać nie tylko dla rozrywki, ale także po to, by lepiej rozumieć otaczający nas świat. 

Zapraszamy do naszej przyjaznej przestrzeni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie! 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne